Türkiye'de yükseköğretim hizmetlerinin sunumunda toplam kalite yönetimi ve akreditasyon: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü uygulamaları
Total quality management and accreditation in Turkish higher education system: A practice in Dokuz Eylül University, institute of social sciences
  1. Tez No: 103766
  2. Yazar: UFUK GENCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Eğitim hem bireyler olarak, yüksek bir yaşam düzeyi elde etmenin, hem de toplum olarak, gelişme ve ilerlemenin, kalınmış ülkeler arasında yer almanın başlıca yoludur. Eğitim, demokratik, siyasal ve sosyal hayatı gerçekleştirmenin bir aracıdır. Bu yüksek önemi, eğitim hizmetlerinin, özellikle de yükseköğretim hizmetlerinin topluma en fazla faydayı sağlayacak şekilde, kaliteli sunulmasını gerektirmektedir. Bu nedenle yükseköğretim kurumlarında kalite odaklı bir yönetim anlayışı benimsenmelidir. Toplam kalite yönetimi yaklaşımının özel sektördeki başarılı uygulamaları kamu yönetiminde de bu yaklaşımın uygulanmasını gerektirmiştir. Bu çalışmada yükseköğretim hizmetlerinde toplam kalite yönetiminin uygulanabilirliği ortaya konmaktadır. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde, kamu kesimi tarafından üretilen eğitim ve yükseköğretim hizmetlerinin yapısı ve finansmanları incelenerek, bu hizmetlerin önemleri üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde, kalite olgusuna değinilerek, toplam kalite yönetimi ve akreditasyonun yüksek öğretim hizmetlerinde uygulanabilirliği ele alınmış ve yükseköğretim hizmetlerinde uygulama sürecinde karşılaşılan sorunlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, toplam kalite yönetimi ve akreditasyonun Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü' nde basan ile uygulanabildiği ortaya konmuştur. Sonuç kısmında ise, toplam kalite yönetimi anlayışının Türkiye' de yüksek öğretim hizmetlerinde uygulanabileceği ancak bazı yapısal sorunlarla karşılaşabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education is a must to both each individual to reach a high standart of living and the public as a whole to have a seat among the highly developed communities. And it is kind of an instrument that enablies us to improve democratic, political and social life issues. For this reason, this important criteria should be highlighted through educational services, espacially those in academic levels. Therefore, a management focused on quality needs to be determined. Successful applications of the total quality management approach in private sector have proved necessary for the public administration, as well. This study has shown that the total quality management approach can be applied in universities. Thus, in the first part; searching the structures and the costs of the services given by the government, this study implies the importance of these services. in the second part, the applicable aspects and credits of the academic services and total quality management are explained, with the concept of quality. In the third part, it is shown that total quality management and accretitation have successfuly been applied in the DEU Social Sciences Institute. At the conclusion, it shows that total quality management is possible to be used in higher educational services in Turkey; however, we might have to face some structural problems.