Öğretmen görüşlerine göre ilköğretim okulları 4. ve 5. sınıf fen bilgisi öğretim programlarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
The Problems faced in the curriculum of science lesson in the fourth and fifth classes of the elementary schools and the solution suggestions according to the opinions of the teachers
- Tez No: 103767
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYFER KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
II ÖZET Bu araştırma "Öğretmen Görüşlerine Göre İlköğretim Okulları 4. ve 5. Sınıf Fen Bilgisi Öğretim Programlarında Karşılaşılan sorunlar ve Çözüm ÖnerilerF'ni belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 1999-2000 öğretim yılında İzmir İli Merkezinde görev yapan 570 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın durum saptama niteliğinde olması ve sonucunun önemli ölçüde öğretmen görüşlerine dayanması nedeniyle bilgi toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket formlarında, öğretmenlere yönelik kişisel bilgiler ile birlikte, Fen Bilgisi Dersi Öğretim Programlarının hedefleri, içeriği, öğretme-öğrenme durumları ve değerlendirme etkinliklerine ilişkin toplam otuzbeş (35) soru sorulmuştur. Araştırmadan elde edilen veriler frekans tabloları şeklinde sunulmuş, değişik görüşlerdeki alt gruplar arasında bir ilişki olup olmadığını saptamada Khi-Kare testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, İlköğretim Okulları 4. ve 5. sınıf Fen Bilgisi Öğretim Programlarında öğretmenlerin birçok sorunla karşı karşıya oldukları görülmüş, bu sorunların öğretmenlerin çalıştıkları okul türü, mezun oldukları eğitim kurumu ve hizmet süreleri bakımından bazen farklılıklar gösterse bile öğretmenlerin cinsiyeti bakımından anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research was done to determine“The Problems Faced In The Curriculum Of Science Lesson In The Fourth and Fifth Classes Of The Elementary Schools And The Solution Suggestion According To the Opinions Of The Teachers”The sample of the research was formed by the 570 class teachers working in the center of İzmir during 1999-2000 academic year. As the research was to determine the situation and its result depended mostly on the views of the teachers, survey was used as a means to collect information. In the survey forms, to gether with the personal information directed towards teachers, thirty five questions were asked related to the aims of science lesson curriculum, its content, teaching-learning situations and evaluation activities. Datums gained from the research were presented in the form of frequency tables, and in determining whether there is a relation ship between the sub-groups which have different views, khi-kare test was used. As a result of the gained datums, it was seen that teachers who are in the curriculum of science lesson in the fourth and fifth classes of the elementary schools faced with many problems, and even these problems sometimes differ from the aspects of the kind of the school teachers work at, the education institution they graduate from and their service duration, it was determined that the teachers didn't differ much from the sexual aspect.