Ahmet Cevdet'in mantık ve adab (tartışma) anlayışı
Ahmet Cevdet's understanding of logic and discussion
  1. Tez No: 103765
  2. Yazar: MERYEM ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Ahmet Cevdet, ilk Türkçe Mantık kitabı olan Mi'yâr-ı Sedâd ve Âdâb-ı Sedâd adlı eserlerinde, mantık ve ilim anlayışını, mantık konularını ve tartışma yöntemlerini ele alıp işlemektedir. Ahmet Cevdet'in mantığının ilk bölümünde lafızlar ve lafızların aralarındaki ilişkiler, beş tümel, kategoriler, tanım ve bölmeden oluşan tasavvurât işlenir. Sonra da önermeler ve çeşitleri, kıyas ve şekilleri, daha sonra da beş sanat incelenir. Ahmet Cevdet'in Âdâb anlayışında ise münazara ve tartışma kuralları, tartışmada tarafların engelleme (men'), delili bozma (nakz) ve delile karşı koyma (muraza) gibi üç önemli rolleri ve uyacakları usûller ele alınıp işlenir. Bu eserlerde ve yapılan değerlendirmelerde, Ahmet Cevdet'in gerek kendi dönemindeki gerekse günümüzdeki mantık çalışmalarına olan katkısı, mantık ve tartışma ile ilgili görüşleri ve bu alandaki etkisi ortaya çıkmaktadır. O, bu çalışmalarında mantığa yeni şeyler eklememesine rağmen, mantık ve tartışma konularını kendine özgü işleyişiyle, klasik mantık anlayışımızda önemli bir yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this books Mi'yâr-ı Sedâd and Âdâb-ı Sedâd, which are the first logical treatises in Turkish, Ahmet Cevdet dealt with the meaning of logic and science, the methods of discussion, and all subject relating with logic. Mi'yâr-ı Sedâd consists of two section. In the first chapter, he studies on the meaning of word, the relationship between the words, five universal categories, definition, division and etc.. Later in the second, he discusses on the some other topics such as proposition and types of propositions, syllogism and it's different forms, and five logical arts. In this other book, Âdâb-ı Sedâd, Ahmet Cevdet assigned it mainly the rules of debates and discussion, like methods of prevention of the collocutor (men'), demolishing the evidence (nakz), and opposing the evidence (muâraza). Having examined on this book, it can be conducted that Ahmet Cevdet was not a innovator in the science of logic, in the sense that he didn't add any new topic to this field. But on the other land, by his self-style dealing with the subjects. He is an important person in our understanding of classical logic.