Hikmet Dizdaroğlu'nun makale ve araştırmalarının derlenmesi dil-edebiyat ve kuram açılarının değerlendirilmesi
Hikmet Dizdaroğlu's article and researchs's compiling evaluate for language-litrature and theory
- Tez No: 103774
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 535
Özet
ÖZET Halkbiliminde yaratılan ürünleri, derleyip, geleceğe aktarmada, araştırmacıların önemi büyüktür. Halkbiliminde önemli çalışmalara imza atmış olan Hikmet DİZDAROGLU'nun dağınık halde bulunan makalelerini derledik. Ülkemizde halkbilimin temellerinden biri olan bu çalışmaları, günümüz araştırmacılarına, bir kaynak halinde sunmayı amaçladık. '.->;.. ijŞjl;^ amaçla, araştırmacının, gerek özel kişilerin, gerek kurumların, gerek halkevlerinin çıkardığı dergilerdeki makaleleri bir araya getirilmiştir. Elde edilen makaleler, kronolojik sıraya göre dizilmiş; makalelerin konularına göre tasnifinin yapıldığı bir dizin oluşturulmuştur. Bu dizinde makaleler; I. Halk Edebiyatı II. Mitoloji III. Dede Korkut Anlatmaları IV. Halk Hikâyeleri V. Halk Şiiri biçiminde sınıflandırılmıştır. Çalışmamızın sonunda derlenen makalelerin, halkbilimi açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmamız, Hikmet DİZDAROGLU'nun makalelerinin bir bütün halinde sunmakla^ halkbilim alanında araştırma yapacaklara, kolaylık sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In folklore, researchers have a big influence on compiling and transferring art products to the next generations. We have compiled articles of Hikmet DIZDARO?LU who have a sign on many works in folklore. We aimed to present these studies which are fundamentals of folklore in our country to recent researchers as a source. For that reason all articles published either by private persons, or associations or community centres have been brought together. So, the articles that had been obtained were put into chronologycal order. An index was constituted according to the subjects of articles. The classification of articles is as: I. Folk Literature II. Mythology III. Narrations of Dede Korkut IV. Folk Stories V. Folk Poems In the end of our study compiled articles were evaluated according to foklore. Our study presenting all articles of Hikmet DIZDARO?LU as a whole, will help and make it easy for those researching on foklore.