İzmir'de lise öğrencilerinin internet kullanma koşul ve yeterlik düzeyleri (evde, okulda ve kafede)
Internet competency levels and conditions of internet using of high school students in İzmir (at home, school and cafe)
  1. Tez No: 103775
  2. Yazar: MEHMET EMİN BAKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİDE KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu araştırma internet kullanan lise öğrencilerinin bireysel özelliklerine göre internet yeterlik düzeyleri ile okulda, evde ve internet kafeierde internet kullanma koşullarını saptamak amacı ile yapılmıştır. Araştırma evrenini 2000-2001 öğretim yılında İzmir ili metropol alanındaki liselerde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemine alınan 15 lisede okuyan toplam 1352 öğrenciye ulaşılmış, bunlardan internet kullandığı saptanan 220' si kız ve 296' sı erkek olmak 516' sına araştırma anketleri uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öğrenci Özellikleri ve İnternet Kullanma Koşulları Anketi”ile“İnternet Yeterlik Düzeyi Anketi”uygulanmıştır. Verilerin analizinde, veri gruplarının türüne göre t, r ve F testleri kullanılmıştır. F (Varyans analizi) testi sonucunda farkın önemli çıktığı durumlarda farkın hangi grubun ortalamasından kaynaklandığını bulmak için Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan“internet yeterlik düzeyi”ile bağımsız değişkenler 1) öğrenci özellikleri (cinsiyet, yaş, sınıf, alan, lise türü, lisenin bulunduğu yer) ve 2) internet kullanma koşulları (evinde bilgisayar sahibi olup olmama, internete abone olup olmama, internete bağlanma yeri, internet kullanmayı öğrenme şekli, haftalık internet kullanma süresi, internetin en çok hangi amaçla kullanıldığı, İngilizce bilme derecesi, internet kafeye gidilip gidilmediği) arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Ayrıca internet kafeye gitme koşulları da ( internet kafeye gitme nedenleri, zamanları, sıklığı, ailelerin ve okul yönetimlerinin internet kafeye gidilmesine ilişkin tutumu, kafede arkadaş edinilip edinilmediği) incelenmiştir. mAraştırmada elde edilen bulgular, eğitimsel açıdan değerlendirilmiş ve eğitimciler, aileler, diğer ilgili kişiler ile araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur. TV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study it has been tried to determine high school studens* competence level of internet according to their personal features. In addition in the same study the condition internet using of high school students at school, home and cafe have been described. Population of study is high school students who are in İzmir metropolis schools in education year of 2000-2001. Sample of study is 1352 students who are educated in 15 high schools. Questionnare are applied total 516 students consisting 220 girls and 296 boys. In this study two questionnare are“Students' Features and Condition of Using Internet”and“Competency Level of Internet”. In the analysis of data t, r and F tests have been applied according to the type of data groups. In case of the significant differencies at the end of test F (Variance analysis), Tukey Honestly Differencies Test is applied in order to determine the mean which has caused the difference. The dependent varriable called“competence level of internet”and the independent variables 1) Students' Features (sex, age, class, field, type of school, the locatin of the school) and 2) the conditions of internet using (having a computer at home or not, being or not being subscribed to internet, the place of connection to internet, the type of learning internet, the amount of time of using internet, the level of English, going or not going to an internet cafe) have been examined.“Conditions of going to the intenet cafe”these have also been examined; the reasons, the time and frequency of going, the opinion of the families and school managements about it and getting new friends or not at the cafe.The findings of the study have been assessed with an educational view and the educators, the families, other people involved and the investigators have been given advice. VI