Soğuk hadde multi plate filtre sistemine bypass filtre entegrasyonu
Bypass filter integration to multi plate filter system in cold rolling mill
  1. Tez No: 843630
  2. Yazar: MERT DİZDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL BÜYÜKBIÇAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde alüminyum üretimi hızla büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Döküm veya sıcak hadde ile başlayan üretim süreci, soğuk haddelemeyi takiben folyo haddeleme, dilme ve paketleme hatları, boya ve lak hatları proseslerinden sonra çeşitli yarı mamuller olarak piyasaya sunulmaktadır. Üretim süresince karşılaşılan proses kaynaklı karmaşalardan arınarak yalın üretime geçiş sağlamayı başaran üreticiler rekabetçi piyasa koşullarında her zaman bir adım önde kalmayı başarmışlardır. Bu sebeple yola çıkılarak bu teze konu edinilen soğuk haddeleme prosesinde çok katmanlı filtre sistemine alternatif olması düşünülerek tasarlanan baypas filtre sistemi projesinin her aşaması, verimlilik en üst düzeyde göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmiştir. Tasarım aşamasında çok katmanlı filtre sisteminin boyutlarına oranla çok daha küçük fakat çalışma süresi olarak yalnızca çok katmanlı filtre sisteminin kumaş değişim süresi olan 45 dakika boyunca hizmet verebilecek bir ürüne odaklanılmıştır. Yapılan ön araştırmalar maksimum 6 bar basınç ve dakikada 7500 litre akış sağlayabilecek bir sistemin gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu gereklilikler doğrultusunda mekanik bakım ekibinin yaptığı mekanik hesaplar sonucunda temin edilen ekipmanların montajı yapılmış, ardından mevcut sistem ile entegre bir şekilde çalışabilmesi için otomasyon bakım ekibi tarafından gerekli yazılımlar tamamlanmış ve birbirini takip eden bir dizi test ve deneme süreçlerine tabi tutulan baypas filtre sistemi herhangi ikinci bir revizyona gerek duyulmaksızın başarıyla devreye alınmıştır. Baypas filtre sistemi hizmete kazandırılmasının ardından beklenilen performansı vererek çok katmanlı filtre sisteminden kaynaklanan proses duruşlarını ortadan kaldırmış ve ASAŞ Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş.'yi rakiplerinden bir adım öne taşıyarak öz kaynaklarını verimli kullanılmasını sağlamanın yanı sıra yüksek miktarlarda üretim artışı ve ülke ekonomisine hatırı sayılır katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum production has become a rapidly growing industry nowadays. The production process, which starts with casting lines or hot rolling, is presented to the market as various semi-finished products after cold rolling process followed by foil rolling, slitting, and packaging lines or paint and lacquer lines. Manufacturers who have managed to transition to lean production by eliminating process-related complexities encountered during the production period have always succeeded in staying one step ahead in competitive market conditions. Based on this premise, every stage of the bypass filter system project, was designed as an alternative to the multi plate filter system in the cold rolling process subject to this thesis, has been carried out with utmost consideration for maximizing efficiency. During the design phase, the focus was on developing a product that is significantly smaller in size compared to the dimensions of the multi plate filter system, yet capable of operating for the same duration as the fabric filter change time of the multi plate filter system, which is 45 minutes. Preliminary research has revealed the necessity of a system capable of providing a maximum pressure of 6 bar and a flow rate of 7500 liters per minute. Following the mechanical calculations conducted by the mechanical maintenance team, the installation of the procured equipment was carried out. Subsequently, the automation maintenance team completed the necessary software for seamless integration with the existing system. The bypass filter system, subjected to a series of consecutive testing and trial processes, was successfully commissioned without the need for any secondary revisions. After being put into service, the bypass filter system has delivered the expected performance, eliminating process downtime caused by the multi-layer filter system. This has propelled ASAŞ Aluminum Industry and Trade Inc. one step ahead of its competitors, enabling efficient utilization of internal resources while contributing significantly to increased production levels and making a notable impact on the national economy.