OPEC'in uluslararası petrol piyasasındaki stratejik konumunun eko-politik analizi
An Eco-political analysis of the strategic position of OPEC in the international oil market
- Tez No: 103783
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
ÖZET Petrolün bulunmasıyla dünya ekonomisinde yeni bir çağa girilmiştir. Bu dönemde oluşan uluslararası petrol piyasası, giderek güçlenen petrol şirketlerinin çıkar çatışmalarına sahne olmuştur. Giderek kartelleşen şirketlerle petrol sahibi devletler arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar sonucunda, sözkonusu devletler arasında filizlenen işbirliği düşüncesi, 2. Dünya Savaşı'nı izleyen dönemde uluslararası alanda yaşanan ekonomik ve politik olayların etkisiyle birlikte bir harekete dönüşerek OPEC'in kurulmasına yolaçmıştır. OPEC'in kurulmasıyla başlayan süreçte, geleneksel petrol kartelinin piyasa üzerindeki hegemonyasını giderek kaybetmesi sonucunda, şirket- devlet ilişkileri yerine devlet-devlet ilişkileri önem kazanmıştır. OPEC'in güçlenmesine paralel olarak gelişmiş batılı devletlerin karşı çabalan da ortak bir cephe oluşturmak suretiyle şiddetlenmiştir. Böylece, uluslararası petrol piyasasında ortaya çıkan nitelikli değişimler, uluslararası ekonomik ve politik alanlardaki güç dengelerinin de değişmesine yolaçmıştır. OPEC'in uluslararası petrol piyasasındaki eko-politik etkinliği kurulduğu tarihten günümüze kadar dönemler itibariyle dalgalı bir seyir izlemesine rağmen gücünü korumuş, gelecekte ise petrolün daha kıt bir kaynak haline gelmesi ve petrole olan bağımlılığın artmasına paralel olarak artmaya devam edecektir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, petrol ile ilgili tanım ve teknik kavramlar açıklandıktan sonra, bir enerji kaynağı olarak petrolün üstünlükleri, enerji kaynaklan arasındaki yeri ve önemi, uluslararası petrol piyasasının oluşumu ve gelişimi, petrol ekonomisinin nitelikleri ve OPEC öncesi uluslararası petrol piyasasının karakteristik yapısı incelenmeye çalışılmıştır. ikinci bölümde, OPEC'in kurulmasına ortam hazırlayan politik ve ekonomik olaylar ve bunların karşılıklı etkileşimi detaylı bir biçimde incelendikten sonra, OPEC'in kuruluşu, temel ilke ve amaçlan ve organları üzerinde durulmuş aynca, OPEC üyelerinin sosyo-ekonomik profili genel bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. vıÜçüncü bölümde, OPEC'in kurulduğu 1960 yılından günümüze kadar geçen süre zarfında, uluslararası alanda ortaya çıkan ekonomik ve politik olaylar ile OPEC politikalarının karşılıklı etkileşimi ve gelişimi ele alınarak, birliğin uluslararası petrol piyasasındaki eko-politîk etkinliği incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, 1973 Petrol Krizi, Arap-İsrail Savaşı, İran devrimi, 1979 Petrol Krizi, İran-lrak Savaşı ve Körfez Krizi'ne yolaçan olaylar ve doğurdukları sonuçlar detaylı bir biçimde incelendikten sonra, OPEC petrollerinin uluslararası petrol piyasasındaki stratejik konumu ekonomik ve fiziki değerler dikkate alınarak OPEC ve üye ülkeler bazında ayrı ayn incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise, yapılan ekonometrik analizin ortaya çıkardığı sonuçların ışığında, uluslararası petrol piyasası ve OPEC'in geleceğine ilişkin ipuçlan elde edilmeye ve bu bağlamda, OPEC'in uluslararası petrol piyasasındaki eko-politik etkinliği araştırılmaya çalışılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A new era has started by the discovery of petroleum. The international oil market which came into existence during this period has been an arena for the conflicts of interests of the oil companies which have been gaining power gradually. As a result of disagreements between petroleum producing countries and petroleum companies, which have gradually unioned to be a cartel, the burgeoning idea of cooperation among the above mentioned states has transformed to a serious movement by the effect of international economic and political events, and consequently has led to the foundation of OPEC. During the process of the foundation of OPEC, the state-to-state relations have gained more importance than the state-to-company relations, due to the weakening of the market hegemonia of the traditional oil cartel. As OPEC have been gaining power, the counter efforts of developed western countries have become stronger by forming a collective front Thus, qualitative changes emerged in the international oil market have caused a shift on the power balances in the economic and political fields. The eco-political influence of OPEC in the international oil market has preserved its power though it has followed a fluctuating course; and its influence will increase in line with more scarcity of petroleum and with increasing dependence on petroleum in the future. In the first section of this study, following the explanations, definitions and technical concepts related with petroleum, the superiorities of petroleum as a resource of energy, its place and importance among other energy resources, the formation and development of the international oil market, the characteristics of the petroleum economy, and the specific structure of the international oil market before OPEC have been studied. In the second section, after a detailed and thorough study of political and economic events and their interactions which laid the basis for OPEC, its foundation, fundamental principles and objectives, and its organizational Vlllstructure have been examined; and subsequently socio-economic profiles of OPEC countries have been evaluated in general. In the third section, from the date OPEC was found in 1960 until now, the eco-political influence of this organization in the international oil market has been studied by taking into consideration of the economic and political events that emerged in the international arena, and of the interrelated effects and the progress of the OPEC policies. In this context, firstly the events which led to 1973 Petroleum Crisis, Arab-Israel War, Iran Revolution, 1979 Petroleum Crisis, Iran-Iraq War, and Gulf Crisis, and their consequences have been studied in full details, and secondly the strategic position of OPEC petroleum has been evaluated on the basis of the economic and physical values of OPEC member countries individually. In the fourth section, in the light of the results brought about by the econometric analysis, a projection for the future of OPEC and of the international oil market has been done, and in this context, the eco-political influence of OPEC in the international oil market has been evaluated. IX