İşletmelerde satış geliştirme faaliyetleri ve bir uygulama
Sales promotion activities at companies and an application
  1. Tez No: 103784
  2. Yazar: AZİME TUBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Özet Üretici işletmelerin ve ürün markalarının sayılarındaki artışa karşın, ürünlerin temel özelliklerinin giderek birbirine daha çok benzemesi ve bu nedenle artan rekabet koşulları, işletmelerin büyüme planlarındaki satış miktarlarına ulaşamamalarına neden olmaktadır. Günümüzün ekonomik koşullarının da getirmiş olduğu güçlükleri dikkate alarak işletmeler büyüme planlarını kısa dönemlerde gözden geçirmekte, acil tedbirler almaktadırlar. Tüketicilerdeki marka bağlılığının giderek azalması, perakendecilerin üreticiler karşısında gücünün giderek artması, medyanın birbirinden bağımısız bölümlere ayrılarak güçlenmesi ve çoğalması da işletmelerin ortaya koydukları hedeflere ulaşmalarını etkileyen diğer olumsuz nedenler olarak sayılabilir. Tüm işletmeler, modern pazarlama fonksiyonlarını kullanmak ve sürekli pazara yakın olmak zorundadırlar. Yaptıkları incelemeler sonrasında, satışlarını geliştirmek için, başvurabilecekleri uygulamaların ortak noktasının, tüketicinin ilgisini çekmek olduğunu öğrenmişlerdir. Tüketicinin ilgisinin çekilmesi için kullanabilecekleri değişik yöntemler içinde en etkililerinden biri, satış geliştirme faaliyetleri olarak adlandırılan; eşantiyon ve hediye dağıtımı, fiyat indirim faaliyetleri, çekiliş ve yarışmalar, fuar katılımları, broşür, el ilanı ve katalog dağıtımı gibi faaliyetlerdir. Satış geliştirme faaliyetleri tüketiciyi teşvik etmek için kullanıldığı gibi aynı zamanda firmanın satış gücü ve aracılarına dönük olarak da değişik şekillerde uygulanabilir. İşletmeler, satış geliştirme faaliyetlerini genellikle; markanın, ürünün, hizmetin farkında olunmasını sağlamak, marka bağlılığı yaratmak, tekrar satınalmayı sağlamak, rakiplerin satış geliştirme faaliyetleriyle mücadele etmek, pazarda yeni müşteriler yaratmak, mevcut müşterilerin satınalma hacimlerini arttırmak, mevsimsellik gibi nedenlerden kaynaklanan satış dengesizliklerini gidermek için kullanırlar. İşte bu giderek artan önemi ve değişik uygulamaları nedeniyle, satış geliştirme faaliyetleri bu çalışmanın konusu olmuş ve çeşitli uygulamalarının da incelenmesiyle konu pekiştirilmeye çalışılmıştır. V
Özet (Çeviri)
Abstract In spite of the increase in the numbers of the producer companies and the product brands, the gradually growing similarities of the main characteristics of the products and the following competition conditions cause the companies not to reach the sales figures in their growth plans. Taking also into the consideration of the difficulties, which are brought about by the today's economic conditions, the business companies are revising recently their economic growth plans in the short terms and taking the urgent measures. The gradually slackening of the brand-fidelity of the customers, the gradually increasing power of the retailers against the producers and the ever becoming strong and growing of the media by being separated into the autonomous sections independently from each other, are the other negative reasons, which adversely affect the companies to reach their targets. All companies have to use the modern marketing functions and be close steadily to the market. After their research and examinations, they have learned at last that the common point of the practices to which they apply for the promotion of their sales is to attract the consumer's interest. One of the most efficient approaches which they can use in order to attract the consumer's interest is to distribute the samples and gifts, the price reducing processes, organizing lottery and contests, participating in fairs, distribution of brochures, hand-advertisements and product catalogues. The sales promotion activities can be either used only for the encouragement of the consumer and/or they can also be used in various forms directed to the sale power of the firm and its intermediaries. Companies generally use the sales promotion activities to get the people be aware of their brand, product and service, to create the brand- fidelity, to provide the re-purchasing habit, to struggle with the sales promotion activities of their rivals, to create the new customers in the market, to enlarge the purchasing capacities of their existing customers and to meet the sales unbalances seasonally or otherwise occurred. VIHence and for the reason of their more and more increasing importance and their various practices in the life, the sales promotion activities have become the subject of this study and by examining their different practices, the subject has been tried to be intensified. VII