Din sosyolojisinde dini grupların sınıflandırılması
Religious groups classification in the sociology of religion
- Tez No: 103782
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. EMİN KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu tez giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Girişte, araştırmanın konusu, önemi, amacı ve metodu hakkında bilgi verildi. Dini gruplar, sosyal değişiklikte potensiyel bir etkiye sahip olduğu ve de sosyal bir fenomen olarak karşılaşıldığı için Din Sosyolojisi, Dinler Tarihi ve Dîn Fenomenolojisi içinde araştırıldığını tespit ettik. Birinci bölümde, genel olarak grup kavramı, grubun özellikleri, grup ve üyeleri, grupların sınıflandırılması hakkında bilgi verildi. Sosyologların dini gruptan nasıl sınıflandırdıklarını ve bazı sosyologların kilise-mezhep tipolojisini eleştirerek bunu geliştirdiklerini anlattık. Sosyal Bilimcilerin dini grupları genelde dört ana başlık altında ele aldığını gördük. Bunlar kilise, mezhep, denominasyon, külttür. Sosyal bilimciler, kilise, mezhep, denominasyon ve kültü özelliklerine, zıtlıklarına göre karşılaştırıp önemli benzerlikleri de göz önünde bulundurarak sınıflandırmışlardır. Bundan dolayı bu tipolojinin kabul edilip izah edilmesi uygundur. Ancak bu tipoloji, Batıdaki dini grupların teorik bir incelemesinden dolayı geliştirilmiştir ve doğu dinlerine uygulanamaz. İkinci bölümde, sosyologların bakış açılarıyla kilisenin tanımını ve özelliklerini açıklamaya çalıştık.. Üçüncü bölümde, sosyologların bakış açılarıyla mezhebin tanımı ve özelliklerini açıklamaya çalıştık. Mezhebin tezahür nedenlerini, kilise mezhep karşılaştırmasını mezhebin kiliseye transforme olmasında çeşitli unsurları açıkladık. Dördüncü bölümde mezhebin denominasyon olma nedenini ve bu sürecin sosyal şartlarını açıkladık. Denominasyonun özelliklerini verdik. Beşinci bölümde, sosyologların kült tanımını ve özeliklerini verdik. Tez bir değerlendirme ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of an introduction and five chapters. In the introduction, some brief information about the subject-matter, emphasis, aim and method of the research has been given. In addition, I have seen that the religious groups are researched because it is a potensial force for social change and it was faced as social phenomena in the sociology of religion, the history religion and the phenomenology of religion. However religious groups will be researched by social scientists In the first chapter, I have discussed group in general, the caharecteristics of group, group and its members, clasification of group. I have explored what sociologists looked for types of religious groups and some sociologists criticized the Church-Sect typology and developed types of religious groups. I have seen that four basic types of religious groups are widely in sociology of religion; these are the ecclesia ( church) the sect, the denomination, the cult. Social scientists have categorized groups with signifant similirities into types, comparing and contrasting characteristics of churces, sects, denominations, cults. For purpose of exposition, it will be convenient to adopt this typology, although it was developed for the theretical treatment of Western reliious groups and is somewhat awkward for discussing Oriental religions. In the second chapter, I tried to explain the defination and characteristics of church by sociologists wievpoint. I have given that Church compare with sect. I described the various components of the sect-to church transition. In thrith chapter, I tried to explain the defination and characteristics of sect by sociologists wievpoint I have explined the causes of sectarianism In the fourth chapter, I tried to explain the social conditions that cause, process the formation of denomination into sect. However the characteristics of denomination have been given. In the fifth chapter, I tried to explain the defination and characteristics of cult by sociologists. The work ends with a conclusion.