Türkiye'de gelir üzerinden alınan vergilerde kaynakta vergilendirme
Stoppage at the source on taxes levied on income in Turkey
- Tez No: 103788
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
ÖZET Vergilerin tahsil edilmesinde temel ilke, verginin bizzat mükellefi tarafından vergi dairesine ödenmesidir. Ancak, bazı durumlarda, vergilerin ödenmesinden asıl mükellefin yerine veya asıl mükellefle birlikte üçüncü kişiler de sorumlu tutulabilmektedir. Kaynakta vergilendirme yönteminin uygulandığı kazanç ve iratlarda vergiler, ödemeyi yapanlar tarafından kesilir ve kesilen vergiler ilgili vergi dairesine ödenir. Kaynakta vergilendirme yöntemi bazı durumlarda vergi tahsil yöntemi bazı durumlarda ise vergilendirme yöntemi olabilmektedir. Ancak, kaynakta vergilendirme yöntemi esasında bir vergi tahsil yöntemidir. Bu yöntem, gelirin doğumu ile vergilendirilmesi arasındaki süreyi en fazla kısaltan vergi tahsil yöntemidir. Birçok ülkenin vergi sistemlerinde, kaynakta vergilendirme yöntemi yaygın bir şekilde kullanılan bir tahsil yöntemidir. Vergi tahsilatında bu yöntemin önemli bir rolü vardır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de gelir üzerinden alınan vergilerde kaynakta vergilendirme yönteminin uygulanmasında ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirmektir. Türkiye'de gelir üzerinden alınan vergiler; gelir ve kurumlar vergisidir. Ancak, Türk vergi sisteminde kaynakta vergilendirme yöntemi en yaygın şekilde gelir vergisinin tahsil edilmesinde kullanılmaktadır. Türkiye'de toplam gelir vergisi hasılatı içinde, kaynakta vergilendirme yöntemiyle tahsil edilen vergilerin önemli bir payı vardır, öte yandan, kurumlar vergisi hasılatı içinde, kaynakta vergilendirme yöntemiyle tahsil edilen vergilerin fazla bir önemi yoktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tax payments by taxpayers is the main principal in the collection of taxes. However, in some cases, tax payments require to responsibilities other person rather than taxpayers. Earning and income taxes are cut by persons who in charge of making payments and cut taxes are paid related tax office in stoppage at the source method applied to earning and income. While stoppage at the source method is a tax collection method, it is a taxation method in same cases. However, in fact, stoppage at the source is tax collection method. This method is the shortest tax collection method which minimizes the time between bearing of income and the source is the most commonly used method. This method has an important role in tax collections. The purpose of this study is to develop solutions towards problems which arise at the implementation of stoppage at the source method applied to taxes on income in Turkey. In Turkey, taxes on income consist of personal income tax and corporation tax. However, stoppage at the source in the Turkish tax system is used very frequently in the collection of income taxes. Collected taxes by stoppage at the source method has a significant share in total income tax collection. On the other hand, collected taxes by stoppage at the source method has not significant share within corporation tax revenue as much as income tax revenue. VI