Yatırım fonlarının performans değerlemesi: Alternatif bir yatırım aracı olarak endeks fonları
Mutual fund performance evaluation: Index funds as an alternative investment tool
- Tez No: 103789
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Yatırım fonları, küçük yatırımcıların tasarruflarını profesyonel portföy yönetimi sayesinde etkin yatırım alanlarına aktararak değerlendiren kurumsal yatırımcılar olarak sermaye piyasalarında önemli bir role sahiptir. Bugün gelişmiş piyasalarda hisse senetlerine yapılan yatırımların önemli bir kısmını yatırım fonları gerçekleştirmektedir. Çoğu yatırım fonu yöneticisi, diğer fonların ve pazarın üzerinde performans sağlamak için aktif portföy stratejisi uygulamaktadır. Yani, doğru değerlenmemiş menkul kıymetleri bulmak ve fiyat hareketlerini önceden tahmin etmek için yoğun çaba harcarlar. Ancak, etkin piyasa hipotezini savunanlar, aktif portföy yönetiminin büyük ölçüde boşa giden bir çaba olduğuna ve büyük olasılıkla katlanılan maliyetleri karşılamayacağına inanmaktadırlar. Dolayısıyla, onlar, piyasayı yenmeye çalışmayan pasif bir yatırım stratejisini savunmaktadırlar. Endeks fonları, büyük ölçekli bir endeksin performansını taklit eden bir portföye sahip, pasif yatırım araçlarıdır. Endeks fonlarının gerisinde yatan temel düşünce piyasanın etkin olduğu varsayımıdır. Etkin bir piyasada,“piyasa portföyü”bir birim riske karşılık en yüksek getiriyi sağlar çünkü bu, piyasanın etkinliğini yakalar. Dolayısıyla, yatırımcılar piyasayı yenemez. Bu tez çalışması, aktif olarak yönetilen A tipi yatırım fonlarının performanslarını, İMKB-100, DİBS-91 ve İMKB-DİBS Endeksleri tarafından temsil edilen pazara kıyasla analiz ederek bazı ampirik bulgular sunmaktadır. Burada, yüksek risk ve maliyete katlanarak piyasayı yenmeye çalışan aktif yatırım fonları yerine, pasif bir yatırım stratejisi uygulayan endeks fonlarına yatırım yaparak yatırımcıların daha kazançlı olup olmayacaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırma sonuçları, aktif olarak yönetiien A tipi yatırım fonlarının ortalama olarak piyasadan daha kötü performans gösterdiklerini ve katlanılan yüksek risk ve maliyetleri karşılayacak düzeyde getiri sağlayamadıklarını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, endeks fonlarının ve endekslemeye dayalı yatırım stratejisinin Türk sermaye piyasalarında belli düzeyde bir potansiyele sahip olduğunun bir göstergesi kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mutual funds are the institutional investors that play a key role in capital markets and that provide individual investors with investment(money management) services through professional portfolio management. Today, in developed markets, a large volume of the investment in stocks is carried out by mutual funds. Most money managers actively try to outperform each other and the market. Proponents of the efficient market hypothesis believe that active portfolio management is largely wasted effort and unlikely to justify the expenses incurred. Therefore, they advocate a passive investment strategy that makes no attempt to outsmart the market. One common strategy for passive management is indexing where a fund is designed to replicate the performance of a broad-based index of stocks and bonds. Funds that follow such an investment strategy are called index funds. An index fund is comprised of securities which in aggregate will produce a return replicating a designated securities index. The basic assumption behind index funds is that the market is efficient; that is, information is freely available for all investors and stocks are fairly priced. Therefore, investors cannot beat the market. In an efficient market, the“market portfolio”offers the highest level of return per unit of risk because ît captures the efficiency of the market. Index funds offer simplicity, diversification, strong relative performance, predictability, low cost, and average risk. This dissertation examines risk adjusted returns of actively managed portfolios and provides empirical evidence about excess returns of actively managed domestic funds(Type A Funds) over the market, represented by ISE-100 Stock Index, ISE-GDS Index, and a combination of the both. It was aimed to find out that whether it is worth to go all the trouble of searching for the right manager and paying extra fees to actively managed funds while it is possible to do better by investing in a passively managed fund that mirrors the performance of the market. The findings of the study show that actively managed funds(Type A Funds), on average, underperformed the market over the evaluation period, and indicate that index funds and indexing have some potential for Turkish capital markets. VI