Azerbaycan vergi sisteminin idari yapı ve mevzuat bakımından değerlendirilmesi
The Evaluation of tax system of the Azerbaijan republic from the point of view of the laws and the administrative structure
  1. Tez No: 103804
  2. Yazar: MOUSSAEV GUİARAİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TOSUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Dünyada sosyalist devletçilik anlayışının en büyük örneği olan eski Sovyetler Birliğinin çöküşü ile beraber bu birliği oluşturan devletlerde yeni ekonomik düzene geçiş sürecinde toplumsal ve ekonomik yapıda değişiklikler yaşanmaktadır. Ülkenin toplumsal ve ekonomik yapısı ile direk bağlantılı olan vergi sisteminin üzerine bu değişime uyum sağlamak ve ekonomik amaçları gerçekleştirmek yolunda büyük görevler düşmektedir. Vergi sisteminin de bu değişmeler sonucu nasıl bir değişim süreci yaşadığı ve ortaya çıkan problemlerin çözümünde ne kadar başarı sağlayacağı post - sovyet ülkelerinden biri olan Azerbaycan Vergi Sistemi ele alınarak çalışmamızda incelenmiştir. Birinci bölümde, Azerbaycan ekonomisinin bağımsızlık yılları sonrasında nasıl bir gelişme gösterdiği, bu yıllarda ortaya çıkan ve ekonomiyi direk olarak etkileyen etkenler incelemiş ve kısa önerilerde bulunulmuştur. İkinci bölümde, Azerbaycan Vergi Sistemi'nin on yıllık tarihsel gelişimi, vergi organlarının idari yapısı, vergilerin tarh ve tahsili, vergi yargısı, vergi denetimi ve cezalarına ilişkin açıklamalar yer almaktadır. Çalışmamızın esas konusunu oluşturan üçüncü bölümde ise, Azerbaycan Vergi Sistemi'nde yer alan vergiler geniş şekilde, her vergi türü dikkate alınarak incelenmiş ve vergi sisteminin verginin mali ve mali olmayan amaçları bakımından değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca, vergi idaresinin ve faaliyetlerinin de değerlendirilmesinin de yapıldığı bu bölümde zaman zaman önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The accurence of some severe financial and poitical problems, caused by the shut out of trading in the global market place, led to the collapse of Soviet Sosialism and the break up at the Soviet Union as a Strong Goverment model of socialism in the world. Eventually, some of the most exciting developments have occured in the republics that formerly composed the Soviet Union. These formerly socialist nations have undergone dramatic changes and have restructured their economies by introducing private enterprice system. Of cource, the new nations have'nt got always shown a smooth progress in the economic reforms. They have different economic purposes and different situations. But, as a common and main problem in all post - soviet countries, we study on the Tax System (taking Azerbaijan as an example) which is directly related with the economic and social structure of these nations, and try to disclouse the importance and role of this system on the way to realize the purposed economic reforms. In the former part of our study, we talk about the developments in Azerbaijan, after its economic independence, and the problems influencing the economy directly or indirectly, occured by the changes in recent years. And in the later part, the developments in Tax System of Azerbaijan during last ten years, the administrative structure in Tax System, Taxation and Tax Revenue, judgment of Tax System, and the control and punishment system in taxing are choosen to be the subject. And the third and the essential part of the study, the investigation is focused on the every type of taxes in Azerbaijan Tax System and on assessment of financial or nonfinancial objectives of Taxation. And futhermore, there are some suggestions according to the evaluation on the Tax Management and it's different activities. VI