Doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki etkileri ve bir uygulama
The Effects of foreign direct investment on economic growth and an application
  1. Tez No: 103805
  2. Yazar: MEHMET KARAÇUKA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Dünya ekonomisi son yıllarda hızlı bir dönüşüm sürecine girerken, uluslararası karşılıklı bağımlılık ilişkileri de artarak yoğunlaşmaktadır. Bu süreç içinde teknoloji ve ya daha spesifik olarak üretimde kullanılan teknolojik bilgi, oldukça önemlidir. Çünkü, teknoloji sadece üretimle ilgili teknik bilgiyi değil, aynı zamanda fînans, pazarlama, organizasyon ve yönetim becerilerini de kapsayan dinamik bir kavramdır. Teknolojiyi üretme ve üretilmiş olandan da yararlanabilme farklılıkları, ülkeler arası gelişmişlik farkının en belirgin göstergelerinden biridir. Klasik iktisatçılardan günümüze değin bir çok iktisatçının teknoloji faktörünü önemsemesi ve son yıllarda analizlere konu olan“İçsel Büyüme Modellerinde teknolojik bilgi ve dışsailıklann sürdürülebilir bir büyümenin ön koşulu olarak ele alınması konunun önemini artırmaktadır. Ancak, ülkelerin ekonomik büyüme ve gelişmelerinde belirleyici bir faktör olan teknolojiyi elde etmek için önemli düzeyde araştırma-geliştirme (Ar-Ge) yatırımlarını gerekmektedir. Bu da özellikle gelişmekte olan ülkeleri ”fakirlik kısır döngüsünü" kırmaya yönelik yeni imkanlan aramaya zorlamaktadır. Bu zorunluluk, TNC'Ieri gelişmekte olan ülkelerin gündeminde tutmaktadır. TNC'Ier, geniş ölçek ekonomilerinden yararlanarak hem teknolojinin yaratılmasında hem de yaratılan teknolojinin uluslararası pazarlarda kullanılmasında etkisi yadsınamayan birimler haline gelmektedir. TNC'Ier aracılığı ile yapılan doğrudan yabancı yatırımlar, fiziksel sermayenin yanı sıra yönetim ve organizasyon becerilerini, daha üstün ürün ve süreç teknolojilerini, pazarlama ve üretim alanındaki bir çok yenilikleri içine alan paketler halinde ülkelere girmektedir. Bu çalışmanın analizlerine konu olan DYYMerin, diğer değişkenlerin etkileşimi çerçevesinde Türkiye ekonomisi üzerindeki büyüme etkisini açık bir şekilde ortaya koymak ve DYVlerin gecikmeli etkisinin hangi dönemde başladığını belirlemek mümkün olmamıştır. Ancak sektör bazlı ikinci ve üçüncü modellerin sonuçlarına bakarak, DYVlerin içsel büyüme modelleri çerçevesinde imalat sanayiinde faktör verimliliklerini artırdığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT International interdependent relations among countries have been intensified as the World Economy has been going through a very fast transformation process in recent years. Technology has a very important role in this process, since technology is not a concept defines only knowledge about production any more, but its a dynamic concept which defines all kind of skills and capabilities about finance, marketing, and organisation at the same time. Differences in production of technology, and the abilities to benefit from the created technology are the most visible indicators of differences in development levels of the countries. Although many economists since the classics, have emphasised the importance of technology on economic growth,“Endogenous Growth Models”, which have taken a large amount of academic interest in the last years, exposed the importance of the issue once more, as arguing that technological knowledge and externalities are the prerequisites for a sustainable growth. The fact that attaining technological knowledge, has a high cost and requires high R&D investments obliges especially developing countries to search for new opportunities to break“the poverty vicious circle”. This obligation puts Transnational Corporations (TNC's) on the agenda of developing countries. Along physical capital, many firm specific factors like managerial and organisational skills, superior product and process technologies, innovations in marketing and production can be transferred as a package to the host country via foreign direct investment (FDI) by TNC's. Although, it has not been possible to find any growth effect of foreign direct investment, or to determine the beginning period of the lagged effects of FDI clearly, according to the findings of the sector-based second and third models, it is possible to say that FDI increases the factor productivities in manufacturing in the frameworks of endogenous growth models.