Arz yönlü iktisat aracı olarak vergi indirimleri politikası ve Türkiye
Tax cut policy as a tool of supply side economics and Turkey
- Tez No: 103818
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEVRİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZET Vergiler, ekonominin sağlıklı işleyebilmesi için en iyi kamu geliri olarak kabul edilir. Ancak Türkiye'de vergi gelirleri kamu ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır. Bu yüzden vergi gelirlerinin artırılması, devletin borç yükünün ve beraberindeki faiz yükünün azaltılması gerekmektedir. Türkiye'de önemli sorunlardan birisi, vergi yükü dağılımındaki dengesizliktir. Çünkü vergi yükü küçük bir kesimin üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu yüzden Türkiye vergi ödeyenler için vergi cehennemi, ödemeyenler için vergi cenneti haline gelmiştir. Türkiye'de diğer önemli bir sorun kayıt dışı ekonomidir. Kayıt dışı ekonominin, kayıt altındaki ekonominin yarısına yakın bir miktarda olduğu tahmin edilmektedir. Bu çalışma; -vergi indirimleri yoluyla, özellikle yüksek vergiler nedeniyle kayıt altına alınamamış kaynaklara ulaşmayı, -vergi kaçıranları koruyan düzenlemelerin önüne nasıl geçileceği ve -vergi hasılatının vergi tabanı genişletilerek artırılması ile ilgili yöntemleri araştırmaktır. Temel olarak vergilerde indirimleri öneren arz iktisadının, bu yolla vergi tabanının genişlemesine katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Bu sayede vergi yükünün daha adaletli ve dengeli dağılımı sağlanabilecek ve mükellefler için vergi yükü hafifleyecektir. Bir başka deyişle vergi yükünü küçük bir kesime yüksek bir oranla yüklemek yerine, bütün mükelleflere dağıtarak her birinden daha az oran ve miktarda, ama hepsinden vergi alınmasının daha adil olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is accepted that taxation is the best way of public financing for not disturbing economic activities. Yet taxes do not finance public expenditures satisfactorily in Turkey. For this reason, tax revenues should be increased. Public debt burden and its interest burden should be reduced. One of the important problems of Turkey is inequality in tax burden distribution. A small proportion of population bears the tax burden. Hence, Turkey becomes a heaven for people who evade tax and a hell for tax-payers. Another important economic problem is underground economy. It is estimated that the share of underground economy in economic activities is near the half recorded economy. The aims of this study are to investigate; -the issue of reaching the sources which are not recorded as a result of -higher tax rates by tax cutting, -how to prevent the regulations which protect people evade tax, -the methods which are used to increase tax yields by expanding tax base. One of the ideas behind supply-side tax cut is to expand tax base. As a consequence of this expansion in tax base, tax burden will be distributed in society more equally and fairer. Tax payers will bear less tax burden. It could be suggested that it would be more fairer if a higher proportion of people would pay tax with lower rates (this results higher tax yields) instead of bearing tax burden by a small proportion of population. VI