Anaokuluna giden ve gitmeyen ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin atılganlık düzeyi bağımlılık eğilimlerinin karşılaştırılması
The Comparison of the level of assertiveness and the tendency of dependency among the 5 th graders who have attended or who have not attended kindergarten education
- Tez No: 103819
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜHEDA ÖZBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu araştırmada, anaokuluna giden ve gitmeyen bir grup ilköğretim 5. Sınıf öğrencisi atılganlık düzeyleri ile bağımlılık eğilimleri açısından bazı değişkenlere göre karşılaştınlmıştır. Araştırmanın ömeklemi, İzmir il merkezinde ilköğretim 5. sınıfta okuyan, tesadüfi olarak seçilen 369 öğrenciden oluşmuştur. Öğrencilerin atılganlık düzeyi“Atılganlık Envanteri”, bağımlılık eğilimi ise“Bağımlılık Eğilimi Ölçeği”ile ölçülmüştür. Öğrenci ve ailelerle ilgi demografik bilgileri elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde çift yönlü varyans analizi ve t ve F testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları anaokuluna giden öğrencilerin, gitmeyenlere oranla atılganlık düzeylerinin anlamlı derecede yüksek, bağımlılık eğilimlerinin ise anlamlı derecede düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır. Öğrencilerin atılganlık düzeyi ile kardeş sayısı, evde aile dışında yaşayan bir birey olup olmaması ve annenin öğrenim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Anaokuluna giden erkeklerin gitmeyen erkeklere göre bağımlılık eğilimleri anlamlı derecede düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a group of 5th grade primary school children, who either had or did not have were pre-school education, have been, with respect to their levels of assertiveness and dependency tendencies, contrasted and compaired taking into consideration a set of certain variables. The sample of this study consists of a group of randomly chosen 369 students of 5th grade attending schools located in Izmir. In order to mesure the assertiveness level,“Assertiveness Inventory”, for measuring the dependency,“Dependency Tendency Scale'Vere appilied. To collect the demographic data about the students and the families ”Personal Data Forms" was used. In the statistical analysis of the given data, two-way variance analysis, a t and a f test were applied. It was observed, according to the finding data, that the assertiveness levels of the students who had prior exposure to pre-school are proportionally higher, and then- dependency tendencies lower compared to those who never had a pre-school education. It was found out that, there exists a significant relation between individual levels of assertiveness and, the number of sisters and brothers, whether or not there lives any other person in the family and the education levels of mothers. The levels of dependency tendencies of boys attending kindergarten have been found quite low when compared to those who won't.