Milli Mücadele'de kadınlar (1918-1922)
- Tez No: 103833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 20.yüzyıhn en büyük kurtuluş savaşlarından biri olarak kabul edilen Milli Mücadelemizde Türk kadınının üstlendiği rol; sosyal, ekonomik, askeri açılardan incelenip, tarih biliminin yöntemleri ile ortaya konmuştur. Birinci bölümde, Kurtuluş Savaşı öncesinde Türk kadınının savaşlardaki rolü incelenmiştir. Ve kitlesel hale geldiği sonucuna ulaşılmıştır. ikinci bölümde, kurtuluş ideolojisinin oluşmasında kadınların rolü incelenmiştir. Ve özellikle Kurtuluş Savaşı'nın hazırlık döneminde Türk kadınının yaptığı mitinglerle ve kurduğu cemiyetlerle mücadele ruhunun oluşmasını sağladığı görülmüştür. Üçüncü bölümde ise Kurtuluş Savaşı sonucunda Türk kadınının toplumdaki konumu incelenmiştir. Ve savaş sonucunda Türk kadınının hak ettiği yeri alması için devrimler yapıldığı, bu devrimlerle kadınların statüsünde önemli değişikliklerin meydana geldiği belirlenmiştir. Sonuç olarakjtürk kadınlarının Kurtuluş Savaşı'nın sosyal, ekonomik ve askeri yükünün taşınmasında en az erkekler kadar belkide daha fazla olmak üzere yer almışlardır. Bunun bilincinde olan Türk kadını, bu gün Cumhuriyetine daha iyi sahip çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work is an analysis of the role of women during one of the greatest struggles of the twentieth century, namely, our war independence. A study of social, economic and military angles is presented within the framework of historical methods. İn the first part os the study, the role of Turkish women in wars before the war of Independence is examined. It is concluded that Turkish women came to play an active role in these wars. In the second part of the study, the role of women is examined according to the ideology of“independence”. In particular, in the time leading up to the war of Independence, the spirit of struggle brought about by women's meetings and societies is dealt with. In the third section, the position of women in society after the“war of Independence”is examined. Emphasis is put on new reforms brought about regarding the rightful place of women in society and how these reforms resuldet in important changes in the satus of women. Finally, it is shown has Turkish women carried an important weight in the social, economic and military fields, as much as men and maybe even more so. There fore, turkish women will inevitably defend and the protect values of the Turkish Republic.