Milli Mücadele'de Erzincan
  1. Tez No: 63351
  2. Yazar: HÜSEYİN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ MİLLÎ MÜCADELEDE ERZİNCAN Hüseyin BULUT Danışman : Doç.Dr.Günay ÇA?LAR 1997-SAYFA:232 Jüri : Fırat Nehri'nin kolu olan Yukarı Karasu Havzası'nda doğu-batı, kuzey-güney yollarının kavşağında bulunan, köklü bir tarihi geçmişe sahip olan, eski çağlardan bu yana büyük uygarlıkları bünyesinde barındıran kısaca; Doğu'nun“Kale Kapısı”abide şehir Erzincan. Erzincan şehri, Osmanlı Devleti'nin gerileme devrine kadar sakin bir dönem yaşamıştır. Ancak bu devirden itibaren hem Rusya'nın“Şark Siyaseti”hayali, hem de İtilâf Devletleri'nin“Hasta Adamın Mirasını Paylaşma”planlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu devletler I. Dünya Savaşı sonunda bu planlarını uygulayabilmek için Anadolu'nun bazı bölümlerini Rum ve Ermeni azınlığa vaadederek onları bu amaçla kışkırtmışlardır. Ermeni azınlığa vaadedilen yerler arasında Erzincan ve yöresi de bulunmaktadır. Yöre halkı bu güçler tarafından iki yıl kadar (25 Temmuzl916-13 Şubat 1918) işgal ve mezalime tabi tutulmuştur. Bütün bu gelişen olumsuzluklara rağmen Atatürk'ün“Millî İntibah”deyiminde kendisini bulan Erzincan ve yöresindeki halk, erkeği ve kadınıyla beraber Erzincan Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti ile Erzincan Anadolu Kadınları Müdâfâa-i Hukuk Cemiyetleri'ni kurarak İstiklâl Mücadelesi'nde kendisinden beklenen azim ve kararlılığı göstermiştir. Yöre halkının bu başarısında Türk Milleti'nin karakterindeki ana çizgileri oluşturan sarsılmaz inanç, bağımsızlık ruhu, medenî cesaret ve güçlü devlet kurma tecrübesinin rolü büyüktür. Ele almış olduğum konu Türk Milleti'nin büyük Atatürk'ün önderliğinde giriştiği bu kutsal va haklı mücadelenin Erzincan ve yöresindeki tezahürüdür. Amacım Millî Mücadele süresince Erzincan ve yöresinin Türk İstiklâl Mücadelesi 'ndeki yerini ve önemini ortaya koymaktadır. Bu amaçla başlattığım çalışmalarım; XX. Yüzyıl Erzincan Sancağı'ndan, Millî Mücadele hareketine ve Kurtuluş Savaşı'nda Erzincan yöresindeki siyasî olaylara kadar olan bölümü ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph. D. THESIS ERZİNCAN IN THE NATIONAL STRUGGLE Hüseyin BULUT Supervisor :Doç.Dr.Günay ÇA?LAR 1997-PAGE: 232 Jury A monumental city is Erzincan, briefly, as“The Gate of Castle”of the East which accommodates in its construction the great civilizations since the old ages, had an esteemable historical background and occupied in the junction of the Nort-South roads, the East- West roads in the upper Karasu Barin which is the arm of the Euphrates. The city of Erzincan spent a guiet period until the regression period of the Ottoman State. Because, after these years, The Ottoman state faced to face both the dream of the“The East Politics”of Russia and the plans“Sharing the Inharitance of the Patient Man”of Entente Powers. These states, at the end of the First World War, provoked the Greek and Armenian minorities to whom they promised the land in the some parts of Anatolia to be applied their plans. There was also Erzincan and its region among the places which were promised to the Armenian minority by the occupying forces. The public of this region stayed under the occupying and cruelty during two years by these forces. (July 25, 1916-February 13, 1918). Although all these negations, the people in Erzincan and its region connected in their rows of The Associations of the Law Defence of The Anatolian Womens and Erzincan with their men, women, showed the necessary resolution and stability in the subject of The Independance Struggle which Atatürk expressed as“The National Circumspection”, rumoured also in Erzincan and its region. It is necessary to find in the experience of establishing a strong State came to its History and civic bravery, the soul of independence, belief in the Turkish Nation this achievement. This study I examined becomes clear in Erzincan and its region of this holy and right struggle which The Turkish Nation made start it with the leadership of The Great Atatürk. My purpose is to realise the importance and place of Erzincan and its region in The Turkish Independence Struggle during The National Struggle. My studies I began comprised the part from the Erzincan flag in the 20th century to the politic events in Erzincan and its region in The Independence War and the action of The National Struggle.