Deniz İş Hukukunda işverenin iaşe sağlama borcu
In Maritime law obligation to give sustenance of employer
  1. Tez No: 103853
  2. Yazar: SEZGİ ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜNAL NARMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Deniz ticaretinin gelişmesi Deniz İş Hukuku kavram ve kurumlarının da gelişmesine yol açmıştır. Bu nedenle İş Hukukunun en eski dalını Deniz İş Hukuku oluşturmakta; gelişimi sanayi devriminden daha öncelere dayanmaktadır. Denizde yapılan çalışmanın farklı nitelikler taşıması bu ayrı İş Hukuku dalının ortaya çıkmasının temel nedenidir. Denizde yapılan çalışmalar, karada yapılan çalışmalardan daha fazla riske ve daha ağır çalışma koşullarına sahiptir. Bu çalışmalar sırasında kara ile olan bağlantının ortadan kalkıyor olması beraberinde bir takım sonuçlan da getirmektedir. Bu sonuçlar etkisini işverenin borçlan üzerinde göstermekte ve işverenin Deniz İş Hukuku alanına özgü borçlan ortaya çıkmaktadır. İşte, işverenin iaşe sağlama yükümlülüğü yapılan çalışmanın gemide gerçekleştirilmesinin bir sonucu olarak Deniz İş Kanununda yer almaktadır. Gemi adamlarının çalışma güçlerini doğrudan etkilediği ve kanundan doğduğu için yükümlülük ayn bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, işverenin iaşe sağlama yükümlülüğü Türk Hukuku ve Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmeleri, doktrindeki farklı görüşler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmada ilk olarak iaşe kavramı, yükümlülüğün hukuki dayanakları, taraftan ve devam süresi ele alınmıştır. Daha sonra yükümlülüğün ifa şekilleri incelenmiştir. Son olarak da yükümlülüğün hukuki niteliği ve yükümlülüğe aykınlığın sonuçlanna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The development of sea trade has resulted in a parallel development in Maritime Law concepts and organizations. Therefore the oldest branch of Labor Law can be said to be Maritime Law, which dates back to days before Industrial Revolution. Different properties of Marine Labor is the underlying cause for the need of a specialized Labor Law. Marine Labor consists more risks and heavier work conditions compared to conventional Labor on land. The unavoidable dissappearance of the link with land while on sea results in a number of complications.These complications can be best seen in Employer Liabilities which are specified in Marine Law with increasing detail throughout time. So, the Sustenance Obligation of the Employer, which holds a great importance, enters the Maritime Law since the labor is on ships and Sustenance affects the mariners work performance directly. In this study the employers Sustenance Obligation is evaluated in the perspective of Turkish Law and ILO conventions. As a basis, the concept of“Sustenance”, the legal causes of the obligation, parties and time of validity are defined. Thereafter the ways of realizing the Obligation are examined. Finally the legal aspects of this Obligation and results of a possible contradiction with Law are summarized. M