Türkiye'de posta ve telgraf ve telefon örgütünün tarihsel gelişimi 1840-1920
Historical evolution of the post telegraph and telephone organization in Turkey
  1. Tez No: 103852
  2. Yazar: TANJU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, İletişim Bilimleri, History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Türkiye'de Posta ve Telgraf ve Telefon örgütünün kuruluşundan 1920 yılına kadar olan tarihsel gelişimine ışık tutmayı amaçlayan bu tez, bir giriş, altı ana bölüm, sonuç ve bibliyografyadan oluşmaktadır. İlk bölümde, Posta Nezareti kurulmadan önce Osmanlı Haberleşme Sisteminin temel yapılanmasına kısaca değinildikten sonra, Tanzimat döneminde ortaya çıkan esas örgütlenme üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, Osmanlı Devletinin Uluslararası Posta Birliğine katıldığı dönem ve Nezaretin geçirdiği yapısal değişimler, üçüncü bölümde, telgrafın Osmanlı İmparatorluğuna girişi ve gelişmesi konu alınmıştır. Dördüncü bölümde ise,“Haberleşmenin Farklı Boyutları”başlığı altında, haberleşme tekeli, posta taşımacılığı ve Osmanlı topraklarında faaliyet gösteren yabancı posta örgütleri ve Posta ve Telgraf Nezaretinin bunlara karşı giriştiği savaşım irdelenmeye çalışılmıştır. Beşinci bölümde, Meşrutiyet Döneminin, Osmanlı haberleşme örgütünde meydana getirdiği değişimler, altıncı bölümde de Birinci Dünya Savaşı yıllan içerisinde Nezaretin durumu verilmeye çalışılmıştır. Yedinci ve son bölümde ise, Mütareke döneminde PTT'nin idari yapısının yeniden değişmesi ve yaşanan olaylar ile bunların sonuçlan belirli bir çerçeveye oturtulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Postage and Telegraph and Telephone (PTT), is a bridge between Ottoman and Turkish Republic communication history. In 1840, When Posta Nezareti (As if, Nezaret's meaning is Ministry; it was not a ministry but only a directorate) was established, basic purpose was obtained to monopolise all the communication network which was primitive. Firstly, Sultan Mahmut II, reorganised old post roads, and issued a Hatti Hümayun about, new post system; but he never obtain all success which he wanted. The real leap was happen in Tanzimat era which was lived Abdülmecit and his vizier's Reforms. Posta Nezareti established(1840), Telegraph was come(1855). In 1871 united Telegraph and Post Administrations and, new organisation named by Posta ve Telgraf Nezareti. ît sometimes, connected by Nafıa Nezareti (Ministry of Prosperity); sometimes Dahiliye NezaretifMiıüstiy of Internal Affairs) until 1911. At this date, (Telephone was joined in 1909) PTT, became a independent Ministry which is included the cabinet. I tried to write a panorama all this periods of PTT and some new perspectives for communication history of Turkey.