Serbest bölgelerde faaliyet gösteren firmaların vergilendirme karşısındaki durumları (Türkiye Örneği)
The Effects of taxation on the firms that works at the free zones (Turkey)
  1. Tez No: 103858
  2. Yazar: AYŞE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Türkiye'de Serbest Bölgelerde faaliyet gösteren firmaların vergilendirme karşısındaki durumlarının incelenmesi çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Bir ülkenin siyasi sınırlan içerisinde bulunmakla beraber, gümrük sınırlan dışında sayılan, ülkede yürürlükte bulunan dış ticaret rejimi esastan ile diğer mali ve iktisadi düzenlemelerin dışında tutulan, kendi kuruluş ve işleyiş kanunları ile sınırlan kesin olarak tespit edilmiş alanlar olarak tanımladığımız serbest bölgelerin önemi ve sayılan her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde serbest bölgelerin tanımı, ortaya çıkış nedenleri, serbest bölgelerin çeşitleri, serbest bölgelerin genel özellikleri ve ekonomiye olumlu ve olumsuz etkileri anlatılmaktadır. İkinci bölümde Türkiye'de serbest bölgelerin tarihçesi, serbest bölge girişimcilerine sağlanan teşvikler, serbest bölge kullamcılannın yararlandıklan kolaylıklar, serbest bölgede faaliyette bulunmanın avantajlan ve bölgenin başarısını etkileyen unsurlar sıralanmaktadır. Üçüncü bölümde ise serbest bölgenin kurulması için gerekli işlemler, bölgelerin idari yapısı, yönetim şekilleri, serbest bölgelerin finansmanı, bölgede faaliyette bulunmak için yapılacak işlemler ve Türkiye'deki serbest bölgeler hakkında bilgiler verilmektedir. Dördüncü ve son bölümde ise, serbest bölgelerde uygulanan ve uygulanmayan kanunlar sıralanarak, serbest bölgeler gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi, vergi usul kanunu, damga ve harçlar kanunu, gümrük vergisi kanunu gibi kanunlar ve bölgelerde karşılaşılan vergi kayıp ve kaçağı açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of our study is the examination of the effects of taxation on the firms that works at the Free Zones in Turkey. Free zones that are defined as zones though exist in the poiiticai boundaries counted as out of the custom boundaries. Thus, they are excluded from that country's outer trade regime and other financial and economic regulations. They have their own establishment and administrative laws. The importance and number of free zones increase day by day. In the first part of this study the definition of free zones, the reasons of their emergence, the types of free zones, their general characteristics, their positive and negative effects to economy are discussed. In the second part; the history of free zones, the incitements obtained to the entrepreneurs, the conveniences the users benefit from, the advantages of running a business in the free zones and the elements that affect the success of these zones are explained. In the third part ; the necessary procedure to be followed to establish a free zone, their administrative structures, their financing systems, the procedures to work in them, the free zones in Turkey are subjected to our study. In the fourth and the last part; the list of the laws that are in progress and those forgot or ignored by time, free zone income tax, corporation taxes, value added taxes, customs duty laws, the tax losses in the zones are examined. II