4369 sayılı Kanun ile ana Vergi Kanunlarında yapılan değişikliklerin amaçları ve uygulama sonuçları yönünden değerlendirilmesi
The Changes in main tax laws by the law bearing the number 4369 and the assess of the results of aplication
- Tez No: 103857
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL TÜĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET 29 Temmuz 1998' de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 4369 sayılı vergi kanunu temel vergi kanunlarında önemli değişiklikler getirmiştir. Önemli değişiklikler getiren bu kanun kamuoyuna reform olarak sunulmuştur. 4369 sayılı Kanunun hazırlanmasında, vergi tabanının genişletilmesi, kayıt dışı ekonominin kayda alınması, vergi sisteminin daha basit ve anlaşılır hale getirilmesi, vergi adaletinin sağlanması ve ekonomiye uyum kriterlerinden yola çıkılarak hareket edilmiştir. Yapılan değişiklikler arasında en çok dikkati çeken ve“Mali Milat”olarak adlandırılan, halk arasında da“nereden buldun”uygulaması olarak dile getirilen değişiklik olmuştur. 4369 sayılı Yasa toplumun geniş kesimlerince kabul ve destek görmüştür. Ancak bu yasanın hazırlıkları sırasında ve yasalaşma sürecinde var olan koşullar daha sonradan hızla değişmiş, tüm dünya ekonomilerini sarsan ekonomik krizin olumsuz etkileri Türkiye Ekonomisini önemli ölçüde etkilemiş, 1998 yılında başlayan daralma 1999 yılında da devam etmiştir. Bu gerekçeler doğrultusunda vergi sistemini ekonomik koşullar çerçevesinde tekrar gözden geçirmek ve gerekli önlemleri almak amacıyla hükümet tarafından vergi mevzuatında bazı değişiklikler tasarlanmış ve bu değişiklikler 4444 sayılı Yasa olarak TBMM' de kabul edilmiştir. İşte bu çalışmamızda, 4369 sayılı Kanun ile ana vergi kanunlarında yapılan değişikliklerin amaçları ve uygulama sonrası ortaya çıkan olumlu yada olumsuz etkiler ve değiştirilmesi önerilen hususlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The tax law bearing the number 4369 being valid by official newspaper on the 29th of July in 1998 made important changes in main tax laws. This law making important changes was presented as a reform to the public opinion. Following criterias were considered in preparing of the tax law numbered 4369; - to expand the tax bases - to take under control the unregistered economy - to make clear and basic the taxation system - to be harmonized with economy The change which attracted attention most in all changes made by 4369 and called“Mali Milat”and mentioned as“where did you find”in public was the most important one. Law 4369 was supported and accepted by most of society but the conditions changed during the preparation and legalizing process of 4369. The negative effects of economical crisis shaking the world's economies affected greatly also Turkey's economy. Economical constriction that began in 1998 continued also in 1999. because of these reasons, In order to revise the taxation system and take necessary measures some changes were planned by the government and these changes were accepted as the law bearing the number 4444 by Turkish Grand National Assembly. In this work, the purposes of the changes in main tax laws made by 4369 and the negative or positive effects that occured after the application and the points offering to vary was tried to be explained. VI