Türkiye'de oluklu mukavva sanayinin ihracat pazar potansiyelinin geliştirilmesi
The Development of export market potential of corrugated board industry in Turkey
  1. Tez No: 103863
  2. Yazar: ÖZLEM AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Çok eski zamanlardan beri kullanılan ambalaj, modern pazarlama anlayışı ile önem kazanmıştır. Depolama, stoklama, taşıma gibi fiziksel dağıtım faaliyetlerini kolaylaştıran önemli bir unsurdur. Kullanılan materyale gore ambalaj sınıflamasında, kağıt esaslı ambalajlar grubunda yer alan oluklu mukavva 125 yılı aşkın bir süredir dünyada üretilmekte ve kullanılmaktadır. Hammaddesinin kağıt olması sebebiyle yeniden üretilebilmesi, yeniden kullanılabilmesi ve çevreye uyumunun çok yüksek olması dolayısıyla dünyada en çok tercih edilen ambalaj türüdür. Farklı dalga cinsleri, oluklu mukavvanın özelliklerini de farklılaştırmakta ve her tür ihtiyaca cevap verebilmesini kolaylaştırmaktadır. İhracat ambalajlamasında tercih edilmesinin bir sebebi de budur. Hem ürünün özelliğine uygun tasarım ve üretim olanakları hem de dünyada gelişen çevre akımları sonucu ihracat ambalajlamasında çeşitli ülkelerce talep edilen bir ambalaj türüdür. Türkiye'de sektör hızlı bir gelişim göstermiştir. Her sektöre girdi veren bir özellik arzetmesi ve uluslararası pazarlarda tercih edüen bir ambalaj türü olması sebebi ile üretim ve tüketim bir kaç kriz dönemi dışında hemen hemen her yıl artmıştır. Ancak sektörde yatırım artışı sektörün problemi haline gelmiş ve atıl kapasite sorunu ile karşı karşıya kalınmıştır. Sektörde doğrudan ihracata yönlenilmemesinin sebebi oluklu mukavva ambalajın hafif ancak hacimli olmasıdır. Bu özellik maliyetleri arttırmakta, doğrudan ihraç yapılabilmesini engellemektedir. Dört bölümden oluşan bu tezde asıl amaç; kağıt esaslı ambalaj grubunda yer alan oluklu mukavva ambalaja, bu ambalaja ilişkin Türkiye'de sektörün mevcut durumuna ve ihraç pazar potansiyeline ilişkin derinlemesine bir araştırma - çalışma gerçekleştirmektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The packing has been used for centuries and since the modern marketing has been known, it has become more important. The packing is an item which makes physical distribution easier such as stocking and transporting. According to the materials used to make packing, corrugated boards as a part of the paper based packing has been produced more than 125 years all over the world. Corrugated boards are commonly consumed and mostly preferred because of the recyclable, reusable and environmental friendly row material which is the paper itself. Various types of the waves makes the corrugated boards useful for different purposes. This is the main reason that it has been chosen widely for export packing. Due to the way its design and production characteristics and environmental actions taken recently on the world, it is one of the most important export packing material. The Turkish corrugated paper industry has developed rapidly. Due to the fact that the corrugated paper industry is related to all industries and mostly preferred by international market, besides a couple economical crisis period the sector has been grown with production and consumption. But because of this increase on the production has made the sector face with unused capacity problem. The product itself is not heavy but occupies lots of space because of its volume which increases the cost of transportation and these is the main reason of lack of direct export. The aim of this thesis which consists of four parts; to carry-out a related resarch on corrugated board packing, present position of Turkish corrugated board industry and export market potential.