Bütünsel kalite yönetimi ve çalışma ilişkileri
Total quality management and labour relation
  1. Tez No: 103864
  2. Yazar: NEŞE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TİJEN ERDUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bütünsel kalite yönetimi kaliteye odaklanmış, bütün üyelerinin katılımına dayalı ve müşteri memnuniyeti yolu ile uzun dönemli başarıyı amaçlayan, organizasyonun ve toplumun üyelerine üstünlükler sunan bir yönetim yaklaşımıdır. Bütünsel kalite yönetimi organizasyonun tüm kademelerini ve tüm işlevlerini kapsamaktadır. Sadece kalite yönetimi departmanının alanı değildir. Bütünsel kalite yönetimi bağlamında kalite yaklaşımı tüm yönetsel hedefleri kapsamaktadır: müşteriye sunulan hizmetin kalitesi, işletmenin kendi işgücüne sunduğu mesleki eğitimin kalitesi, süreçlerin planlanması, ürün ve hizmet tasarımının kalitesi gibi. Bütünsel kalite yönetiminin uygulanması yüksek bağlılığı içeren işçi ilişkileri stratejilerini ve işçiler arasında bir sürekli iyileştirme kültürünün oluşturulmasını gerektirir. Çünkü, kararların alınmasında ve değerlendirme sürecinde karar alıcıların bağlılığı olmaksızın kalite oluşturulamaz. Bunun sonucu olarak, kalite ve esneklik amaçlarının gerçekleşmesi için işçilerin bağlılığını kazanma gereği vardır. Bundan dolayı, Bütünsel kalite yönetimi nitelikli işgücüne ihtiyaç duymaktadır. Bununla birlikte, yönetim ve işçUer arasındaki yeni ilişkiler rekabet yerine işbirliğini, katılık yerine esnekliği vurgulamaktadır. Bu bağlamda, bütünsel kalite yönetimi çalışma ilişkilerinde değişime yol açmıştır. İşçi ve yönetim işbirliği bütünsel kalite yönetiminin başarısı için temel öğedir. Bütünsel kalite yönetimi programlarının hedeflerinden biri, işçi-yönetim ilişkilerinde“onlar ve biz”anlayışından 'biz' anlayışına yönelmektir. İstihdam ilişkilerinin bireyseüeşmiştir. Bireysel pazarlıklar ve hizmet sözleşmeleri oluşturulmuştur. Bu gelişmeler işçi sendikalarını etkilemiştir. Bütünsel kalite yönetimi işçi sendikalarını marjinalize etmeye yönelik bir yaklaşım olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Total Quality management is management approach of an organization, centred on quality, based on the participation of all its members and aiming at long term success through customer satisfaction and benefits to all members of the organisation and to society. Total quality management applies to all levels and all functions of an organisation. It is certainly not the exclusive domain of the quality department. The concept of quality in the total quality management contest is that it applies to all managerial objectives. Quality of service to the customer, quality of training for their labour, quality of planning for processes and desingn for product and services etc The implementation of total quality management requires the development of a high commitment employee relations strategy and involves an attempt build a culture of continuous improvement among employess. Because, without the involvement of makers in the decisions making and judgment- making process quality could not ve created because process lacked that geneune human dimension. There is in consequence a need to win employee commitment to the goals of quality and flexibility. Hence, total quality management requires multiskiUed labour. In addition, new relationship between management and labour emphasizes cooperation rather than advertisity, flexibility rather than rigidity. In this context, total quality management has changed work relationships. Labour- management cooperation is the key ingredient in the success of any total quality management One of aims of a total quality management programme may be to change the labour- management relationships, a move from“them and us”to 'us'. Individuvization of employment relations involving individualized bargaining, personalized contracts has evident. Trade unions is affected this developments.vıı Total quality management can be seen as an attempt to marginalize the trade unions.