James M. Buchanan'ın kamu tercihi ve anayasal iktisat alanındaki katkılarının değerlendirilmesi
An Analysis of James M. Buchanan's contributions to public chice theory and constitutional economics
  1. Tez No: 103907
  2. Yazar: HAKKI ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN CAN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Bu tezde James M. Buchanan' m sosyo-ekonomik düşünceye katkıları değerlendirilmiştir. Kuşku yok ki Buchanan, günümüzün en etkili politik iktisatçılarından birisidir. Buchanan ekonomik ve politik karar alma teorileri için anayasal ve sözleşmeci yaklaşımların temellerini attı. Bunu yaparak, bugün Kamu Tercihi Teorisi ve Anayasal İktisat olarak bilinen çalışma alanının önde gelen bir araştırmacısı oldu. Buchanan bu önemli katkılarından dolayı 1986 yılında Ekonomi alanında Nobel Ödülü aldı. Buchanan, serbest piyasanın etkinliğine, bireysel özgürlüğün etik değerlerine, devlet ve hukuk arasındaki kavramsal ayırıma inanarak kendisini klasik liberal gelenek içerisinde görmektedir. Buchanan' in sosyal felsefesi birbiri ile ilişkili üç kavram üzerine kuruludur. Bunlar; sözleşme, Pareto optimumu ve kurumların, politikaların ve yasaların değerlendirilmesi için prosedürel yaklaşımdır. Ayrıca Buchanan, kamusal mallar, vergileme, borçlanma, denk bütçe ve mali federalizm gibi Kamu Maliyesi konularında da çalışmalar yapmıştır. Buchanan' a göre, mübadele veya catallaxy kıt kaynakların dağıtımı için en uygun metottur. Bu noktada, oy ticareti Buchanan' in mübadele felsefesine uygun bir yaklaşımdır, çünkü oy kıt bir maldır ve kıt malların alınıp satılması mübadelenin temelini oluşturur. Buchanan' m temel başarısı, kendisini takip eden iktisatçılara iktisat ve politika bilimi hakkındaki yeni düşünce yollarını, özellikle kamu sektörü ve bu iki bilim arasındaki etkileşimi göstermesidir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the contributions of James M. Buchanan to socio-economic thought are evaluated. Buchanan is no doubt that one of the most influential political economists of our time. He has initiated development of the contractual and constitutional bases for the theory of economic and political decision making. In so doing, he has become the leading researcher in the field which is to be known as Public Choice Theory and Constitutional Economics. Because of this significant contributions, He was awarded the 1986 Nobel Prize in Economics. Buchanan sees himself in the classical liberal tradition, believing in the efficiency value of free markets, the ethical values of individual liberty, and conceptual distinction between law and state. Buchanan's social philosophy is structured around three interrelated concepts: agreement, Pareto optimality, and the procedural approach to the evaluation of laws, policies, and institutions. He has also analyzed variety of subjects of Public Finance such as public goods, externalities, taxation, public debt, balanced budget, fiscal federalism. According to Buchanan, free exchange or“catallaxy”is the appropriate method for allocating scarce resources. From this point of view, logrolling is normatively appropriate in Buchanan's philosophy, since a vote is a scarce commodity, and trading and selling of scarce commodities is a fundamental basis of free exchange. Buchanan's main achievements have been to introduce his fellow economists to new ways of thinking about economics, in particular about the public sector and the interaction between economics and politics. VI