The imperial club revisited: The transformation of spatial politics in E. M. Forster's a Passage to India and James Frey's Bright Shiny Morning
Imparatorluk kulüplerine ziyaret: E. M. Forster'ın Hindistan'a Bir Geçit ve James Frey'ın Aydınlık Parlak Sabah kitaplarındaki alan politikaları değişimi
- Tez No: 439052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA YILDIZ BAĞÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kolonileşme ve kolonileşme sonrası dönemlerinde alan politikası İngiliz edebiyatında ilgi araştırılmaya açıktır. Bu alana katkıda bulunmak amacıyla farklı dönemlere ait E. M. Forster'ın Hindistan'a Bir Geçit (1924) ve James Frey'in Aydınlık Parlak Sabah (2008) romanı bir arada incelenmiştir. Bu tez“alan”nın politik ve ekonomik güçleri kontrol etmek için kullanmasını ve alan hâkimiyetinin toplumlarda“beyaz”insanlara verildiğini göstermiştir. Bu tezin önemi, sömürgecilik ve sömürgecilik sonrası dönemlerdeki alan politikası kullanımının bu iki dönemdeki siyah-beyaz ikileminin nasıl işlediğini göstermesidir. Hindistan'a Bir Geçit kitabının odak noktası dağ istasyonları ve bu istasyonların güç algısını ortaya koymasıyken, Aydınlık Parlak Sabah romanında aynı olgular golf kulüpler ve üst sınıfa ait evler kullanılarak gösterilmiştir. Tez“öteki”lerin yasaklı beyaz alanlara sadece hizmetli pozisyonunda girebildiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
Space politics in the colonial and neo-colonial era is a lucrative field of research. With the aim of contributing to this field, this study brings together two different novels, A Passage To India (1924) by E.M. Forster and Bright Shiny Morning (2008) by James Frey. The thesis emphasizes the use of space in both novels for political and economic reasons showing that power is granted to ones who are mostly white in societies and that“white”spaces are the control points for distribution of power within societies. The significance of the thesis is that it lays bare the notion of spatial politics of the colonial and neo-colonial eras, while showing how it operates on the black and white dichotomies in two different time periods. The focus point in A Passage to India is centered upon the hill stations and their significance in denoting power; while in the Bright Shiny Morning the same notions are depicted via golf clubs and the homes of the upper class. The thesis also shows the place of the other in servitude positions, putting forth the idea that the other can breach the barriers of White spaces by being servants.