Diskriminant analizi ve internet kullanıcı tercihleri üzerine bir uygulama
Discriminant analysis and an application on the internet user preferences
- Tez No: 103914
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
ÖZET Bilgiye sahip olma sadece yaşanan çağın değil, belki de insanlık tarihinin tümünde hüküm süren bir arayış olmuştur. İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. İnternet, insanların her geçen gün gittikçe artan“üretilen bilgiyi saklama/paylaşma ve ona kolayca ulaşma”istekleri sonrasında ortaya çıkmış bir teknolojidir. İnternet bilimsel ve teknolojik gelişmenin önemli bir etmeni, taşıyıcısı, kendisi sürekli değişen, bilgi teknolojilerini değiştiren, giderek toplumu ve yaşamın tüm boyutlarını değişime zorlayan bir teknolojiler kümesidir. İlk olarak Fisher(1936) tarafından geliştirilen ve iki grup ya da ikiden çok grup durumuna uygulanabilen Kanonik Diskriminant Analizinde esas amaç, grupları mümkün olan en iyi şekilde ayrılabilme özelliğine sahip doğrusal bileşenlerin, gruplar arası varyansın grup içi varyansa oranını en yüksek yapacak şekilde elde edilmeleridir. Bu çalışmada öncelikle, bireylerin mümkün olan en az hata ile ait oldukları ve önceden belirlenmiş gruplara atanmasında kullanılan, çok değişkenli istatistiksel analiz tekniklerinden olan kanonik diskriminant analizi ile ilgili literatür özeti ve ilgili teori verildikten sonra, bu doğrusal fonksiyonlarla ilgili başlıca önem testleri tanıtılmıştır. İnternet kullanıcılarının, İnternet Servis Sağlayıcı(SSS) tercihleri üzerine yapılan uygulama ile kullanıcıların ISS tercihlerini belirleyen değişkenler üzerinde yapılan ölçümlerden oluşan çok değişkenli şans örneği üzerinde kanonik diskriminant analizi uygulanarak, elde edilen sonuçların bir yorumlaması verilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Possesing information has bean a search prevailed not only In the age we are living, but also may be at the whole history of humanity. Internet is a continuously growing, worldwide spread communication network in which many computer systems are connected to each other. Internet is a technology which came to light after the increase of human desire day by day on keeping/sharing and searching the information produced. Internet is an important factor and a carrier of scientific and technological development and a heap of technologies which changes itself, technologies and forces the society and all dimensions of life to change. The essential objective of Canonical Discriminant Analysis, which was first developed by Fisher (1936), is to look for the linear combinations which have the characteristic of separating groups with an optimum method in order to maximize the ratio of between-groups variance to the within-group variance. In this study, we first introduce the relevant literature on the canonical discriminant analysis which is used to classify observations with minimum error into predetermined groups and then present some widely used test statistics to carry out significance tests of the linear functions obtained. Finally, an application on the variables which determine users' preferences of Internet Service Providers(SSP), is carried out and a detailed interpretation of the results obtained by applying the Canonical Discriminant Analysis, is also given. vn