Dram sanatı ve sinema -Anlatım olanakları ve sınırlılıkları-
Drama and cinema -possibilities of narration and limitations
  1. Tez No: 103918
  2. Yazar: YÖRÜKHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Drama iki bin beş yüz yıl önce Antik Yunanistan'da ortaya çıkmış ve günümüze dek varlığını sürdürmüş güçlü bir anlatı geleneğidir. Temel özelliği, öyküsünü herhangi bir anlatıcının dolayımına başvurmaksızın 'göstermek' yoluyla anlatma- sıdır. 'Şimdiki zamanda' gerçekleşen bu temsil etkinliği, yarattığı 'gerçeklik yanıl saması' nedeniyle seyircinin katılım ve ilgisini üst düzeye taşıma olanağına sahip tir. Fakat bu aynı zamanda dramanın 'anlatım kabiliyetini' sınırlar. Anlatıcının 'görünmezliğini' ve gerçeklik yanılsamasını sürdürme gerekliliği hassas bir dra matik yapı kurar ve bu yapı, anlatımı zenginleştirecek ve 'öyküyü' araştır macı/tartışmacı bir perspektif içine yerleştirecek müdahaleleri olanaksızlaştınr. Dramanın bu imkan ve sınırlılıkları geleneksel sinema formu tarafından da aynen devralınmış ve günümüze dek korunmuştur.
Özet (Çeviri)
Drama is a powerful narrative tradition that has come to light in Greece and has come to the present time. The basic feature of it is narrating a story with no mediation of the narrator but visualizing. This representation that takes place at present has the possibility to acquire and strengthen the interest of the spectators because of the illusion of the reality. On the other hand it limits the ability of narration. The necessity of invisibility of narrator and illusion of reality builds a very sensitive dramatic construction and makes it impossible to place the story in investigative/critical perspective. These possibilities and limitations of drama have been taken over by the traditional cinematographic form and been kept until now. II