İşe bağlılık olgusu ve etkileyen faktörler
The Concept of job involvement and influencing factors
- Tez No: 103917
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Son yıllarda, özellikle küreselleşmeyle birlikte artan rekabet ortamında çalışanların verimlilikleri, performansları, işletmelerin rekabet edebilirliklerinde önemli rol oynamaktadır. Devamsızlık, işgücü devri ve geç kalma oranlarının düşük olması bu rekabette önemli katkı sağlamaktadır. İşe bağlılık, bu göstergelerle ilişkisi nedeniyle son yıllarda, araştırmacılar ve işletmeler için önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, çalışma yaşamında bağlılık türlerinden biri olan işe bağlılık olgusu açıklanmaya çalışılmış ve etkilendiği faktörler incelenmiştir. İşe bağlılığı etkileyen temel faktörler, işin niteliğine ilişkin faktörler ve bireysel faktörler şeklinde ele alınmıştır. Diğer faktörler ise örgütsel, toplumsal, ekonomik ve hukuksal faktörlerdir. İşe ilişkin faktörler daha önce yapılmış araştırma sonuçlarına dayalı olarak anlatılmıştır. Çalışmada kapsamında, bireysel faktörlerin işe bağlılık üzerindeki etkisini saptamak amacıyla yapılan araştırmada, içsel kontrol odağına, amaçsal çalışma değerlerine sahip, merkezi yaşam ilgisi iş olan bireylerin işe bağlılıklarının yüksek olduğu bulunmuştur. Dolayısıyla bu özelliklerin işe bağlılığı etkileyen faktörler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, particularly increasing competition with globalization, productivity and performance of employees play very important role for competitiveness of firms. Low absenteeism, turnover and tardiness are help of this competitiveness. Because of its relationships with this indicators, job involvement became very important matter for researchers and managers. In this study, the concept of job involvement that is one of the kinds of work commitments and influencing factors were tried to explain. The main factors have been assesed as job characteristics and personal characteristics. Other factors have been explained as organizational, social, economic and lecal. The job characteristics have been analysed based on results of former researchs. In this research that has been designed in order to determinate influences of personal factors on job involvement, persons who have internal locus of control, whose central life interest is work and who have objective work values are more job involved. Therefore, as a result, these stated factors are found to be effective in job involvement.