Uluslararası pazarlamada fiyatlandırma alt karması kararları ve serbest bölge uygulaması: Vestel A.Ş.
Pricing decisions in international marketing and trade zone application: Vestel Go. Inc.
- Tez No: 103921
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAL ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Uluslararası pazarlarda artan rekabetin sonucu olarak fiyat, özellikle gelişmekte olan ülkelerin elindeki en önemli araç niteliğini korumaktadır. Teknolojiye ulaşmak ve üretim imkanlarını kullanmak İkinci Dünya Savaşı sonrasında daha da kolaylaşmıştır ve tüm pazarlarda olmasa da, malı ya da hizmeti daha düşük maliyetle üreten kazanmaktadır. İşte bu yüzden uluslararası pazarlama alt karmasından olan fiyatın iyi planlanmış, amaçlara uygun şekilde, yerinde pazarlarda, doğru stratejilerle belirlenmesi gerekmektedir. Okuyacağınız çalışmada ilk bölümde, dünyada değişen trend ve pazarlama anlayışı, fiyat ve uluslararası pazarlama kavramıyla dışa açılma süreci incelenmiştir. İkinci bölümde ise uluslararası pazarlamada fiyat oluşumu, fiyatı etkileyen faktörler, Fiyatlandırmadaki amaç ve maliyet kalemleri ele alınmıştır. Bu bölümde fiyat, daha çok iç faktörlerin etkisi ve üretim/satış açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise fiyata ilişkin pazarlama stratejileri ve Fiyatlandırma yöntemleri ile ilgili olarak ayrıntıya inilmiştir. Dördüncü ve Beşinci bölümlerde, maliyetleri düşürücü, farklı fiyat stratejilerini yürütmeyi ve dışa açılmayı kolaylaştırıcı bir etken olarak Serbest Bölgeler ve etkileri makro düzeyde incelenmiş, daha sonra da Ege Serbest Bölgesinde de Vestel Komünikasyon A.Ş. adlı firması bulunan Vestel'in genel pazarlama ve fiyatlandırma politikalarına değinilmiş, serbest bölgenin firmaya olumlu ve olumsuz etkileri de irdelenmiştir. Konunun daha anlaşılır olması açısından ve uluslararası pazarlama amacına dönük olarak her kavram ile ilgili örneklendirmeye gidilmeye çalışılmış ve örnekler dünya pazarlarından verilmeye çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a conclusion of rapidly increasing competition in international markets, price is still the most important tool of developing countries. To reach the technological resources and to produce is easier compare to years before WWII and any firm who still can produce/serve the cheapest, still gain in many markets. That's the reason why one of the element of 4P's of Marketing, price, should be well planned and must be identified according to the objectives of the firm, in the proper markets with correct strategies. In the first part, world's changing trend and new marketing ideas, price and international marketing concept and also strategies for entering international markets has been examined. In the second part, factors affecting price, pricing objectives and cost creating items in international marketing has been evaluated. While doing that evaluation, price has been explained under the light of internal factors, production and selling. On the third part, pricing strategies & methods has been detailed. On the fourth and fifth part, Free Trade Zones has been examined on macro basis as way of decreasing the costs and easier way to reach the outside markets and in addition, as an example of international marketing and pricing decisions, policies and applications of Vestel Co.lnc, who has also have a subsidiary called Vestel Komünikasyon Co.lnc. in Aegean Free Zone, has been added. In order to ease the understanding and following the subject, every part has been supported by proper examples of international marketing and trade. VII