Dışa açıklık ve enflasyon: Türkiye örneği
Openness and inflation: The Turkish case
- Tez No: 103922
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Türkiye ekonomisi 1980 sonrasında hızlı bir dışa açılma sürecine girdi. Yine bu süreçte 1970'lerden beri süregelen bir enflasyon olgusu da söz konusudur. Yapılan çalışmalar, bu yüksek ve kronik enflasyonun bir çok belirleyicisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Dışa açıklık ile enflasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi hem enflasyonu açıklamada hem de uygulanan iktisat politikalarını değerlendirmede yeni ipuçlan verebilecektir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de dışa açıklık ile enflasyon arasındaki ilişkileri analiz etmektir. Bu amaçla, dışa açıklık ile enflasyon arasındaki ilişki önce kuramsal olarak, iktisat politikası kararlan alan otorite ile özel kesim arasında karşılıklı etkileşime dayanan bir yaklaşımla ele alınmıştır. Ardından, bu çerçevede kurulan bir modele dayanarak ekonometrik uygulama yürütülmüştür. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde araştırma konusu ile ilgili tanımlara ve kuramsal yaklaşımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde, açıklık ve enflasyon arasındaki ilişki bir model çerçevesine oturtulmuştur. Son bölümde ise, kurulan bu modele dayanarak uygulama yapılmış ve elde edilen sonuçlar 1980 sonrasında uygulanan iktisat politikaları açısından değerlendirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Turkish economy has followed a rapid openning process after 1980. In this period, there is also an ongoing inflation dilemma originating from the 1970s. Many studies in the field put forward that there are different determinants of this high and kronic inflation. Analysis of the relationship between openness and inflation can provide new insights into both eplaining inflationary process and evaluating economic policies practised. The aim of this study is to analise the relationship between openness and inflation in Turkey. In this regard, the relationship between openness and inflation has been firstly analysed in a theoretical manner that policymakers and private economic agents react in a strategic environment. Then, an econometric application which was based on a model built in this frame has been made. The study in hand consists of three sections. In the fist section, definitions related to the topic have been made and theoretical approachs have been surveyed. Section two is devoted to model the openness-inflation relationship. In the last section, the model has been applied to the data and then empiric results have been concluded with the economic policy evaluations. vn