Taşıyıcı sistemi tüp olan 22 katlı betonarme bir binada çerçeve kirişlerinin boyutun ve beton kalitesinin yapı davranışına etkisi
The Effect of the dimensions of the frame beams and the quality of concrete building which has a tube structural form
  1. Tez No: 103979
  2. Yazar: ZAHİT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
TAŞIYICI SİSTEMİ TUP OLAN 22 KATLI BETONARME BİR BİNADA ÇERÇEVE KİRİŞLERİNİN BOYUTUNUN VE BETON KALİTESİNİN YAPI DAVRANIŞINA ETKİSİ ÖZET Prof. Dr. Melike ALTAN'ın danışmanlığı altında yapılan bu tez çalışmasında, taşıyıcı sistemi tüp olan 22 katlı betonarme bir binada çerçeve kirişlerinin boyutunun ve beton kalitesinin yapı davranışına etkisi araştırılmıştır. Birinci ve ikinci bölümde, taşıyıcı sistemi tüp olan yüksek binaların, yatay ve düşey yükler altındaki yapısal davranışı hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, betonarme yüksek yapıların gelişimine katkıda bulunan etkenlerden; yüksek dayammlı beton ve çelik üretimi, yeni tasarım kavramlarının gelişmesi, yeni taşıyıcı sistemlerin gelişmesi, yapım teknoloji ve yöntemlerindeki ilerlemelerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, SAP2000 Yapı Analiz Programı'nın çalışma prensibi, kabulleri ve içerdiği çeşitli analizlere kısaca değinilmiştir. Beşinci bölüm, bu tez çalışmasının esas kısmını içermektedir. Bu bölümde, iç içe tüp sistemli, 22 katlı yüksek bir betonarme ofis binasmın, 1- Alt katlarda yüksek dayammlı bir beton kullanılarak 2- Tüp sistemin parapet ve diyagonal kirişlerinin boyutları değiştirilerek SAP2000 Yapı Analizi Programı ile bir çok kere dinamik analizi yapılmış ve bu iki durumda sırasıyla, 1- Yüksek binalarda, zeminden itibaren Hn/6 m yüksekliğe (kritik perde yüksekliği olarak da tanımlanır [15]) karşılık gelen, düşey ve yatay yükler altında en fazla zorlanan alt katlarda, üst katlara göre daha yüksek dayammlı beton kullanımının getirileri, 2- Tüp sistemi meydana getiren çerçeve kirişlerin ve içerdeki diyagonal kirişlerin, tüp sistemin yatay rijitliğine ne ölçüde katkılarının bulunduğu araştırılmıştır. Altıncı ve son bölümde ise, bir önceki bölümde yapılan çalışmanın verileri değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar daha görsel ve anlaşılır olması bakımından beş ayrı grafik halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE DIMENSIONS OF THE FRAME BEAMS AND THE QUALITY OF CONCRETE ON THE STRUCTURAL BEHAVIOUR OF A 22- STOREY REINFORCED CONCRETE BUILDING WHICH HAS A TUBE STRUCTURAL FORM SUMMARY In this study, under the supervision of Prof. Dr. Melike ALT AN, the effect of the dimensions of the frame beams and the quality of concrete on the structural behaviour of a 22-storey reinforced concrete building which has a tube structural form, is studied. In the first and the second chapters, certain information about the structural behaviour of tall buidings having tube structural form which are subjected to the lateral forces, is given. In chapter three, the factors that have contributed to the development of tall reinforced concrete buildings, such as; the production of high strength concrete and steel, the development of new design concepts, the development of new structural forms and the progress in construction technology and methods, are discussed. In chapter four, the principles, assumptions and the basic types of analysis avaible for SAP2000, are briefly described. In chapter five, dynamic analysis are performed with SAP2000 on a 22-storey reinforced concrete building having tube in tube structural form, for two different cases; 1- By using a high strength concrete at lower stories 2- By changing the dimensions of the frame beams. In these cases; 1- The advantages and disadvantages of using high strength concrete for the critical shear wall height defined as Hn / 6 of the building, 2- The impacts of the frame beams and the diagonal beams which connects the inner tube and the outer tube, to the lateral stiffness of the structural form, are observed. In the final chapter, the results of the study are summerized and a comporative analysis of the study outcomes is made. XI