Betonarme binalarda onarım, güçlendirme ve betonarme bir yapının güçlendirme yönünden incelenmesi
Repair and strengthening of ric buildings and examination of a ric building in point of strengthening
  1. Tez No: 103978
  2. Yazar: NİHAT YERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÜLER, DOÇ. DR. ENGİN ORAKDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
BETONARME BİNALARDA ONARIM, GÜÇLENDİRME VE BETONARME BİR YAPININ GÜÇLENDİRME YÖNÜNDEN İNCELENMESİ ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada öncelikle onanm ve güçlendirme konusunda genel bilgiler verilmiştir. Daha sonraki bölümlerde ise 1975 Deprem Yönetmeliği'ne göre boyutlandırılmış çok katlı betonarme bir binanın 1997 Deprem Yönetmeliği'nin şartlarına uygunluğu bilgisayar programı yardımıyla analiz edilerek güçlendirme durumu incelenmiştir. Birinci bölümde yapıların onanm ve güçlendirmeye ihtiyaç duyma sebepleri, yapı tasarımının ana ilkesi, onanm ve güçlendirmenin tarifleri ve arasındaki fark, onanm ve güçlendirme planlamasına etkiyen faktörler belirtilmiştir. ikinci ve üçüncü bölümlerde yapılarda depremin ortaya çıkardığı ve depremden dolayı oluşan hasarlardan bahsedilmiş ve depremden dolayı oluşan hasarların sebepleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, deprem sonrası ilk inceleme, acil geçici koruma önlemleri ve yöntemleri ile onanm ve güçlendirme öncesindeki detay inceleme üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde betonarme elemanlarda çatlama ezilme olayının tarifi yapılmıştır, taşıyıcı olmayan ve taşıyıcı olan yapı elemanlannda oluşan çatlak ve hasarlar ile bunlann hangi sebeplerle oluştuğu konusunda bilgiler verilmiştir. Altıncı bölümde, onanm ve güçlendirmede kullanılan malzemeler, uygulama teknik ve yöntemleri ile bu konuda Avrupa'daki standart oluşturma çalışmaları ve amaçlan ifade edilmiştir. XIIYedinci bölümde, betonarme binalarda deprem güvenliğinin belirlenmesi ve güçlendirmeye karar verme ile güçlendirme projesinin ilkelerinin oluşturulması konusu üzerinde durulmuştur. Sekizinci bölümde ilave eleman olmaksızın kolonların, perdelerin, kirişlerin, kiriş- kolon birleşim bölgelerinin, döşemelerin ve temellerin onarım ve güçlendirilmesi konusundaki teknik ve yöntemler ile bunların ne şekilde uygulanması gerektiği ayrıntılı şekilde anlatılmıştır. Dokuzuncu bölümde mevcut yapıya perde, çelik çaprazlar, kanat duvarlar gibi yeni taşıyıcı elemanlar ilave ederek sistemin güçlendirilmesinden bahsedilmiştir. Onuncu bölümde, onanlmış/güçlendirilmiş yapı sistem ve elemanları üzerinde yapılan bazı deneyler ile yapıların davranıştan konusundaki deney sonuçlan hakkında bilgi verilmiştir. Onbirinci bölümde ise 1975 Deprem Yönetmeliği'ne göre projelendirilip inşa edilmiş çok katlı betonarme bir yapının SAP 2000 Yapı Analiz Programı kullanılarak hem düşey hem de yatay yüklere göre analizi yapılmıştır. Dinamik analiz hem 1975 hem de 1997 Deprem Yönetmeliği'ne göre yapıldığından bulunan sonuçlan karşılaştırmak mümkün olmuştur. Analiz sonucunda güçlendirme gerektiğine karar verilmiştir. Kolon mantolanması ve perde ilavesi yapılarak oluşturulan yeni sistemin statik ve 1997 Deprem Yönetmeliği'ne göre dinamik analizi yapılmıştır. Gereken temellerde de güçlendirmeye gidilmiştir. Böylece binanın depreme karşı güvenliği arttırılmıştır. Güçlendirmeden önce kesit ve donatı bakımından yetersiz olan taşıyıcı elemanlar (kolon, kiriş, perde vb.) yeterli hale gelmiştir. Deprem yüklerinin büyük bir kısmının ilave perdeler tarafından karşılandığı görülmüştür. xıu
Özet (Çeviri)
REPAIR AND STRENGTHENING OF R/C BUILDINGS AND EXAMINATION OF A R/C BUILDING IN POINT OF STRENGTHENING SUMMARY In this study, which is submitted as a M.Sc. thesis, firstly general information on repair and strengthening is presented. And in the later stage, a R/C, multi-storey building projected in accordance with aseismic code of 1975 is analyzed with regard to its conformity with the terms of asseismic code of 1975 using computer programs; and strengthening conditions are studied. In the first chapter the reasons why buildings need repair and strengthening, the main principle of costruction design, definitions of repair and strengthening and the difference between two concepts, and the factors affecting repair and strengthening planning are explained. In the second and third chapters, the damages which is brought into sight by eartquake and those which are caused by earthquake are referred and the reasons for the damages caused by earthquake are examined. In the forth chapter the first investigation after earthquake, emergent provisional protection measures and methods, and detailed investigation before repair and strengthening are discussed. In the fifth chapter cracking and crushing in the R/C elements are defined; and information is given on cracks and damages arising in bearing and non-bearing structural elements, and on that by what causes those emerged. In the sixth chapter the materials used in repair and strengthening, application teenies and methods, and the standart-formation efforts made in Europe in this subject are explained. xivIn the seventh chapter determining seismic safety of R/C buildings, deciding upon strengthening, and formation of the principles for strengthening methods are considered. In the eighth chapter technics and methods for the repair and strengthening of columns, shear wall, beams, column-and-beam connection points, floors and foundations are detailed, and the problem how those are to be applied is dealt. In the ninth chapter strengthening of the system by adding new bearing elements to the present structure such as shear walls, diagonal steel bars, wingwalls, is discussed. In the tenth chapter, some experiments made on repaired/strengthened structural systems and elements are given; and conclusions of those experiments made on structural behaviours are presented. In the eleventh chapter, a multi storey R/C building designed and constructed according to Turkish Seismic Code of 1975 is analysed with regard to both dead, live and earthquake loads by using SAP 2000 Building Analysis Program. As the dynamic analysis is made according to Turkish Seismic Code of both 1975 and 1997, the results found became comparable. As a result of the analysis it was resolved that the strengthening is necessary. Static and dynamic analyses, according to Turkish Seismic Code of 1997; of the new system formed by column jacketing and shear wall addition are performed. Some of the foundations are also reinforced. Thus seismic safety of the building against earthquakes is increased. Bearing elements (column, beam.shear wall etc.) which are unsufficient before reinforcement regarding their equipment are completed. It is concluded that a great part of seismic loads are resisted by additional shear walls. XV