Nehir ve rezervuar sedimantasyonu ve HEC-6 modeli
Sedimentation in rivers and reservoirs and HEC-6 model
- Tez No: 103999
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
nehir ve rezervuar sedimantasyonu VE HEC-6 modeli ÖZET Türkiye akarsu ve havza sayısı bakımından zengin doğal kaynaklara sahip bir ülkedir. Ülkemizde su ayrım hatları ile birbirinden ayrılmış 26 havza bulunmaktadır. 2001 itibari ile ülkemizin aktif durumdaki barajlarının sayısı 203 tür. DSİ tarafından yapılan çalışmalar toplam 702 baraj sayışma ulaşmanın mümkün olduğunu göstermektedir. Nehirlerdeki sediment taşınımı, yapılan tesislerin ekonomik ömrünü azaltır. Yeni barajlar inşa etmenin yarımda günümüzde aktif olan baraj ların korunması da büyük önem taşımaktadır. Sediment ile dolmuş bir rezervuarın tekrar kazanılması genellikle mümkün olmadığından sedimantasyon tahmin ve önleme yollarına gidilmiş ve bu konuda pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada bugüne kadar sıkça kullanılan analitik metodlar yanında, çok daha kısa sürede ve daha sağlıklı bilgiler verdiğine inanılan Amerikan Hidroloji Mühendisliği Merkezi(HEC) tarafından hazırlanan HEC-6 sayısal modeli üzerinde çalışılmıştır. Çalışma altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde nehir ve rezervuar sedimantasyonu ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra, konunun Türkiye ve dünya için önemine değinilmiştir. İkinci bölümde sediment taşınımı ile ilgili gerekli teori ve temel bilgiler verilerek, rezarvuar sedimantasyonu analitik hesap yöntemleri olan“minimum birim akış gücü”ve“alan eksiltme metodu”hakkında bilgi verimiştir. Bölüm, konu ile ilgili Türkiye'de yapılmış çalışmalarla tamamlanmıştır. Bir baraj tasarımında en önemli projelendirme kriterlerinden olan ve taşınacak sediment maddesi ile dolacağı tahmin edilen ölü hacimi hesaplama metodlan üçüncü bölümde konu edilmiştir. Dördüncü bölümde, hareketli-sınırlı açık kanal akımı sayısal metodu olan HEC-6; uygulama alanları, özelikleri ve veri ihtiyaçlarıyla tanıtılmaya çalışılmıştır. HEC-6 modelinin anlaşılabilmesi ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi için bilinmesi gerekli teorik dayanak ve ayrıntıları beşinci bölüm içinde yer almıştır. Altıncı bölümde HEC-6 modelinin bilgisayar ortamında uygulanabilmesi için gerekli olan veri ihtiyaçları ayrmtlı bir şekilde tanımlanmış, dikkat edilmesi gereken konular hakkında açıklamalar yapılmıştır. xıModel ile ilgili pratik örneklere yedinci bölümde değinilmiş, girdi ve çıktı özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Sekizinci ve son bölümde ise modelin performansı değerlendirilmiştir. xu
Özet (Çeviri)
SEDIMENTATION IN RIVERS AND RESERVOntS AND HEC-6 MODEL SUMMARY Turkey is rich with natural resources, considering the number of streams and basins in the country where there are 26 basins divided by water sources. As of 2001, the number of active dams is 203. DSİ studies indicate that this number can reach total 702 dams. Sediment transportation in rivers reduces the economical lifetime of the dams. Therefore, apart from construction of new dams, protection of existing active dams against sedimentation is of utmost importance. Since it is usually not possible to recover a dam reservoir that is greatly affected by sedimentation, means for sedimentation prediction and reduction have been sought and numerous studies providing guidance to the solution of this problem have been conducted. In mis study, along with frequently used analytical methods, the HEC-6 numerical model, which is developed by the American Hydrology Engineering Center (HEC) and which proved to give more reliable data in a relatively shorter time, is studied. The study consists of six sections. The first section includes general information on sedimentation in rivers and reservoirs and refers to its importance at both national and international levels. The second section addresses to theoretical and basic data on sediment transportation as well as“minimum unit tractive force”and“area reduction”methods, which are analytic calculation methods, used for sedimentation in reservoirs. Calculation methods for inactive storage capacity, which is one of the basic design criteria used in dam design and which is expected to be filled up by the transported sediment material, are studied in the third section. An attempt is made in the forth section to introduce HEC-6, which is the numerical method for mobile-boundary open channel flow and to define its characteristics data requirement and where it is used. The fifth section defines the theoretical basis and details necessary for better understanding and efficient use of HEC-6 The sixth section details the data requirement for computerized use of HEC-6, emphasizing the points that need special attention. The seventh section includes some basic HEC-6 examples and it's data and outputs. The eighth and last part of study includes confirmations of model performance. xin