Prefabrike yapılarda taşıyıcı sistemler, birleşimler ve tasarım ilkeleri
Prefabricated structural systems, connections and design procedures
  1. Tez No: 104000
  2. Yazar: SEVGİ SIRMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
PREFABRİKE TAŞIYICI SİSTEMLER, BİRLEŞİMLER VE TASARIM İLKELERİ ÖZET Prefabrikasyon, fabrika ortamında üretimi gerçekleştirilen yapı elemanlarının şantiye sahasında montajı esasına dayanan bir yapım tekniğidir. Prefabrike betonarme yapım tekniğinin tercih edilmesinin sebepleri arasında yüksek kalite, yapım süresinin kısalığı dolayısıyla işçilik ve zamandan tasarruf, mevsim ve iklim koşullarından bağımsız olması gibi özellikleri önde gelir. Prefabrike yapım teknolojisinin son yıllarda gösterdiği gelişim bu yapım tekniğinin sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Özellikle prefabrike yapıların pek çok açıdan monolitik yapılardan daha üstün özelliklere sahip olmasına rağmen deprem etkisi altında birleşimlerin davranışlarından emin olunamamıştır. Dolayısıyla birleşimlerin tasarlanması bu yapım metodunun en önemli halkasını oluşturmaktadır. Özellikle yakın zamanda yaşanan depremler birleşimlerin önemini ortaya çıkarmıştır. Önceleri deprem tehlikesinin olmadığı ülkelerde gelişim gösteren prefabrike inşaat teknolojisi, daha sonra deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkelerde de uygulama alam bulunca, depreme dayanıklı prefabrike yapı konusunda teorik ve deneysel çalışmalara dünya genelinde ağırlık verilmiştir. On üç bölüm halinde hazırlanan bu çalışmada bir ve ikinci bölümde prefabrikasyon ile ilgili olarak genel bilgiler, dünyada ve Türkiye'de prefabrikasyonun geçmiş ve bugünkü durumundan bahsedilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde, prefabrike eleman ve sistemlerin yapımında kullanılan malzeme tasarımında esas alman yükler ile ilgili olarak bilgiler derlenmiştir. Beşinci bölümde, prefabrike yapıları oluşturan elemanlar tanıtılmıştır. Altıncı bölümde, prefabrike taşıyıcı sistemler sınıflandırılmış ve her bir sistem ve kullanıldıkları yapı türleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Yedinci bölümde, prefabrike yapıların en önemli kısmını teşkil eden birleşimler dikkate alınmış. Birleşimlerin tasarımında dikkat edilecek noktalar belirtilerek, birleşimler aktardıkları zorlamalar cinsinden sınıflandırılmış ve hesap esasları PCI Amerikan Yönetmeliği ve TS 9967 esas alınarak karşılaştınlmıştır. XISekizinci bölümde çerçeve türü yapılar için tasarım esasları verilerek İTÜ Yapı Mekaniği ve ODTÜ Yapı Mekaniği Laboratuarlarında gerçekleştirilen deneylerden bahsedilmiş ve çerçeve sistemlerin davranışları, yük aktarma mekanizmaları şekiller kullanılarak anlatılmaya çalışılmıştır. Dokuzuncu bölümde, panolu yapıların tasarımı ve bağlantı noktalan hakkında bilgi verilmiştir. Onuncu bölümde, genel olarak depreme dayanıklı yapı tasarımının nasıl geçekleştirileceği, dikkat edilmesi gereken hususlar, sistem seçimi gibi konularda bilgiler verilmiştir. Ayrıca bağlantı tipleri deprem açısından değerlendirilmiştir. On birinci bölümde, depremler sonucu prefabrike yapılarda oluşan hasarlar yakm zamanda gerçekleşmiş olan depremler gözönüne alınarak anlatılmıştır. On ikinci bölümde, depremden hasar gören yapıların özellikle çerçeve sistemlerin onarımı ve güçlendirilmesi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın son bölümü on üçüncü bölümde ise prefabrike yapılar ile ilgili olarak deprem bilgileri ışığında genel bir değerlendirme yapılmıştır XU
Özet (Çeviri)
PREFABRICATED STRUCTURAL SYSTEMS, CONNECTIONS AND DESIGN PROCEDURES SUMMARY Prefabrication is an industrialised construction method whereby mass-produced components are assembled into buildings with the aid of cranes and other lifting and handling appliances. Prefabrication Structural Systems are preferred because of the shorter construction time on site, better quality control and greater independence of construction from weather and seasonal conditions. On the other hand, although the precast concrete construction has developed rapidly and continued to grow importance, it has brought some problems. Especially, it has not been sure behaviour of the connections under the earthquake loads. Consequently, the connection regions should be designed and supervised during the construction phase, carefully. The precast concrete building technology has originally developed in countries with minimal earthquake hazards. The problems have arisen in connection with the application of this technology in earthquake prone countries. Recent research activities have currently focussed on improving the existing connection details or developing new details to meet the high strength and ductility demand. In the first and second chapters, it has been given general information about prefabrication and mentioned history and today's situation of prefabrication in the world and Turkey. In the third and fourth chapters, it has given information about materials which is used prefabricated structural systems and loads. In the fifth chapter, it has been presented elements of prefabricated structural systems. In the sixth chapter, the prefabricated concrete structural systems have been classified and it has been given information for each system. In the seventh chapter, design procedures of connections have been given and compared with PCI and TS 9967. XlllIn the eighth chapter the design procedures of the prefabricated concrete frame systems have been given and mentioned experiments on the ITU and METU Behaviour of the frame systems and mechanism of load transformation is presented with figures. In the ninth chapter, it has been given design procedures and connection details of panel systems. In the tenth chapter, the general rules for seismic design of buildings have been mentioned. Then connection details have been evaluated from point of the earthquake. In the eleventh chapter, the earthquake damages observed on prefabricated buildings illustrated. In the twelfth chapter, damaged structures from the earthquake especially prefabricated concrete frame systems have been given information about repairing and strengthening. At the final chapter, it has been given general opinions about prefabricated structural systems under the earthquake XIV