Islah imar planı uygulamalarında karşılaşılan problemler ve öneriler
- Tez No: 10401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERRUH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
-1- öz Bugünkü gecekondu bölgeleri, köyden büyü kş ehirle re olan akımın akabinde belediyelerin gerekli önlemleri almaması ve siyasi tavizlerin verilmesi sonucu oluşmuştur. Hisseli parsellerdeki kaçak yapıların du rumu da bunlardan farklı değildir. 6785 sayılı imar Kanunu'yla gecekondu bölgelerinin problemi çö zülemeyince, yeni yasal düzenlemeler yapmak ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu düzenlemelerden biri plan 3290 sayılı kanunla değişik 2981 sayılı kanun, ıslah imar planı uygulamalarının temelini teşkil etmiştir. Bu çalışmada ıslah imar planı uygulamalarının nasıl yapıldığı, değişik bölgelerde yapılan uygulamalar sonucu karşılaşılan itiraz ve problemler ele alınarak çözümler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-2- ABSTRACT The slum areas have evolved due to the municipalities not having taken necessary precautions and not being determined in their desicions after the flow from villages to cities. The conditions of illegal con structions in shared parcels are not different. It has become clear that there is a need for a new arrangement because the law of 6785 can not salve the problems of slum regions. The law of 2981 changed by the law of 3290, which is one of these arrangements has been the main frame of applications of improvement plans. In this work, how improvement plans are made is salved by studying the objections and problems encountered during aplications in different regions.