Tarsus- Mersin otoyolu - D400 devlet yolu kavşağı için önerilen kavşak tipleri ve kıyaslamalar
  1. Tez No: 104013
  2. Yazar: ERSİN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Ülkemizde 1 Mart 1950 yılında Karayolları Genel Müdürlüğünün kurulmasıyla başlatılan karayolları hamlesi, 1980'li yıllarda tam erişme kontrollü, yüksek standartlı otoyolların yapımıyla yeniden hız kazanmıştır. İnşa edilmekte olan ve büyük bir bölümü tamamlanan TEM (Trans European Motorway) Avrupa'dan başlayıp, Edirne'den Türkiye'ye girerek İstanbul ve Ankara'ya ulaşmakta ve Ankara üzerinden güneye inerek Tarsus'ta doğu ve batı istikametlerine ayrılmaktadır. Doğu istikametinde bir kolu Gaziantep-Urfa üzerinden Habur diğer kolu Antakya üzerinden Cilvegözü sınır kapılarına ulaşmakta, batı yönünde ise şimdilik Mersin'i ~20 km geçerek Çeşmeli mevkiinde D-400 Devlet yoluna bağlanarak son bulmaktadır. Bu çalışmada, Tarsus-Mersin Otoyolunun D-400 Devlet Yolu ile birleştiği bölge için önerilen altı kavşak çeşidi, bu kavşakların matematik modelleme kullanılarak kıyaslanması ve bu kıyaslamalar sonucunda önerilen kavşak tipleri arasından bölge için en uygun kavşak tipinin belirlenmesi yer almaktadır. Bölge için önerilen kavşak tipleri iki adet eşdüzey kavşak, iki adet katlı kavşak, bir adet devlet yolu altgeçidi ve bir adet devlet yolu üst geçidinden oluşmaktadır. Önerilen kavşak tiplerinin kıyaslanmasında matematik modelleme yapımında kullanılan Expert Choice bilgisayar programından faydalamlmıştır. Bu kavşak tiplerinin kryaslamalanmasında Expert Choice bilgisayar programında sırası ile ele alınan kıyaslama kriterleri; Geometrik Kıyaslama, Ekonomik Kıyaslama, Trafik Kapasitesi Kıyaslaması, Trafik Kaza Güvenliliği Kıyaslaması, Zaman Kazancı Kıyaslaması, Alan Kullanımı Kıyaslaması, Konfor ve Rahatlık Kıyaslaması ve Diğer Etkiler Kıyaslamalarıdır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY After the foundation of Karayolları Genel Müdürlüğü, in 1 March 1950, in Turkey, a great importance is paid on roads. In 1980s, it has gained speed by starting high standartised highway network construction. TEM (Trans European Motorway) is still in construction, mostly completed. TEM starts in Europe and enters Turkey at Edirne, then follows the route to İstanbul and then to Ankara. From Ankara it reaches to Tarsus, where spreads into two, east and west. On the east, it spreads into two again one route to Habur Border passing through Gaziantep-Urfa and second route to Cilvegözü Border passing through Antakya. On the west, it follows the route to Mersin and passes the city by 20 km then connects to D-400 State Road at Çeşmeli. In this study, six interchange types are proposed for Tarsus-Mersin Highway- D-400 State Road Interchange area. Those six interchange types are compared to each other by using mathematic modelling. The most suitable interchange type out of those six types is chosen for Tarsus-Mersin Highway-D-400 State Road Interchange area. Proposed interchange types for Tarsus-Mersin Highway-D-400 State Road Interchange are two crossroad interchanges, two motorway interchanges, one Typical State Road Underpass and one Typical State Road Overpass. Expert Choice computer program is used at comparion of proposed interchange types by mathemetic modelling. Those comparison are Geometric Comparison, Economic Comparison, Traffic Accidents Secureness Comparison, Gained Time Comparison, Land Use Comparison, Comfort Comparison and Other Factors Comparisons.