Measurement of subjective age among Turkish elderly
Türk yaşlılarının subjektif yaş ölçümü
  1. Tez No: 104014
  2. Yazar: AYŞE BANU ELMADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
TÜRK YAŞLILARININ SÜBJEKTİF YAŞ ÖLÇÜMÜ ÖZET Gerontoloji literatürünü gözden geçirildiğinde,“bilişsel yaş”,“algılanan yaş”veya“sübjektif yaş”kavramlarının yeni olmadığı görülür. 1956'da Blau tarafından yaş tanımlanması araştırılmıştır. Gerontolojistler sübjektif yaşı genellikle yaşlılar üzerinde ölçmüşlerdir çünkü bu grup içinde kronolojik yaş ile sübjektif yaş arasında iyi oturmuş farklar mevcuttur. Yaş, yaş oluşumunu ve hayat çevrimini üzerine yapılan çalışmalar insan hayatı teorik kategorilerden ve global imajlardan farklılaştığı ölçüde daha problemli ve detaylı analiz ve açıklamaları gerektirir hale gelmiştir. Sübjektif yaşın belirleyicileri günümüz Amerikan kültürü için yapılan çalışmalarda incelenmiş ve ortaya çıkarılmıştır. Ancak bu veriler Türk kültürü için hala bilinmemektedir. Literatürde bulunan, sübjektif yaşın belirleyicilerini tespit etmeye yönelik çalışmaların bir çok karmaşık sonucu bulunması sebebiyle, bu çalışmanın amacı Barak (1987) ve Stephens (1991) tarafından yapılan araştırmaların kısmi bir tekranyla, 50 yaş üstü Türklerin sübjektif yaşlarım ve bunu etkileyen faktörleri ortaya çıkartmaktır. Türkiye'de yapılmış ve Türk yaşlılarının sübjektif yaşlarının belirlenmesi konusunda yapılmış literatür çalışmalarının bulunmayışı, Türklerin bilişsel yaşlarının tesbiti ve algılanan yaşlarının ortaya çıkarılması konusunda zengin ve Türklere özgü yaklaşımların eksikliğini beraberinde getirmiştir. Türk yaşlılarının algılanan yaşlarını ölçebilmek amacıyla 114 kişilik bir örnekleme kapsamlı bir anket uygulanmıştır. IX
Özet (Çeviri)
MEASUREMENT OF SUBJECTIVE AGE AMONG TURKISH ELDERLY SUMMARY A review of the gerontology literature reveals that the concept of cognitive, self- perceived or subjective age is not a new one. As early as 1956 Blau investigated age identification. Gerontologists most often study subjective age partially because of the well-established differences between subjective and chronological age in older adults. Gerontologists most often study subjective age partially because of the well-established differences between subjective and chronological age in older adults. The measurement of age, age structuring and the life course has become more problematic as the study of human lives has moved away from global images and theoretical categories toward more detailed analysis and explanations. Some predictors of subjective age across American culture are becoming apparent but among Turkish culture these are still not known. Because of the mixed results that exist in the literature concerning what variables predict subjective age, the main purpose of this study is partial replication of earlier research by Barak (1987) and Stephans (1991). Because the literature on subjective age among elderly in turkey is not yet rich enough to provide a sound conceptual foundation for investing perceived age, this research forms a conceptual basis in terms of cognitive age, and perceived age of Turkish elderly. To measure the perceived age of Turkish elderly a survey is conducted to a sample of 1 14 respondents of age 50+. V1U U. TURSHKBSffET«