Tuçbilek Termik Santrali uçucu küllerinin karakterizasyonu ve yan ürünlerinin eldesi
Characterization and receovery of Tunçbilek Power Station fly ash by-products
  1. Tez No: 104088
  2. Yazar: ORHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SABRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Uçucu kül, termik santrallerde kömürün yanması sonucu baca filtrelerinde tutulan atık malzeme olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Tunçbilek termik santrali baca filtresinde tutulan uçucu külün yan ürünlerinin her birini tanımlamak ve özellikle en değerli yan-ürünlerinden biri olan senosferin kuru ve yaş işlemlerle ayırma ve zenginleştirmesini gerçekleştirerek bir akım şeması geliştirmektir. Uçucu küller yan ürün olarak yanmamış karbon, demir, puzolan ve senosfer denilen mikro kürecikler ihtiva etmektedirler. Bu çalışmada, ilk önce uçucu külün karakterizasyonu için kimyasal, mineralojik ve fotografik etüdleri yapılmıştır. Yapılan boyut analizleri sonucunda uçucu kül için D«pl80 mikron ve D50 boyutu ise 90 mikron olarak bulunmuştur. Uçucu kül numunelerinin, pH=10,5'da tampon pH oluşturduğu gözlenmiştir. Yapılan zeta potansiyel ölçümleri sonucunda yüzey yükün daima negatif olduğu bulunmuştur. Uçucu kül hafif ürün olarak senosfer ve karbon, ağır ürün olarak da puzolan ve demir içermektedir. Boyuta bağlı olarak yapılan kimyasal analizlerde 212 mikron altı uçucu külün karbon içeriğinin boyuta bağlı olarak azaldığı görülmüştür. Uçucu külün bulk yoğunluğunun ise boyutun azalmasıyla arttığı tesbit edilmiştir. Uçucu kül ile yapılan yüzdürme-batırma deneyleri sonucunda %30,98 Fe içerikli bir batan ürün elde edilmiştir. Mozley Masası deneyi ile külün %1.41 olan karbon içeriği, hafif üründe %2,16'ya çıkarılmıştır, ağır üründe ise %30,02 Fe içerikli bir manyetik ürün kazanılmıştır. En değerli hafif ürünlerden biri olan senosferin, tüvenan küldeki içeriği %0,89±0,1 olarak bulunmuştur. Siklon deneyleri en iyi vorteks çapının 11,1 mm, apeks çapının ise 6,4 mm olduğunu göstermiştir. Bu şartlarda üst akımda karbonca zengin % 4,56 C içerikli bir ürün alınmıştır. İki boyutta yapılan manyetik zenginleştirme sonucunda %35,16 Fe içerikli bir manyetik ürün ve %6,37 Fe içerikli non manyetik ürün elde edilmiştir. Non manyetik ürünlerin Mozley Masasına beslenmesiyle de ağır üründe %1,14 C içerikli puzolan ve hafif üründe %2,29 C içerikli bir ürün alınmıştır. Yapılan deneylerin sonuçlarına bağlı olarak, uygun bir akım şeması geliştirilmiş ve bu akım şeması sonucunda +212 boyutunda %22,16 C içerikli veya yaklaşık %78 içerikli senosfer içeren bir ürün ve -212 boyutunda da %1,03 C içerikli veya yaklaşık %99 senosfer içerikli ikinci bir ürün kazanılmıştır. Yine %30,49 Fe içerikli bir manyetik ürün kazamlmıştır. Non manyetik ve şlam ürünlerinin siklonla zenginleştirilmesiyle düşük karbon içerikli puzolan ve yüksek karbon içerikli ikinci bir ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CHARACTERIZATION AND RECOVERY OF TUNÇBİLEK POWER STATION FLY ASH BY-PRODUCTS The objective of this study is the characterization of fly ash by-products, and the development of a flowsheet through which these products can be efficiently separated. Fly ash is composed of unburned carbon, iron compounds typically of magnetite, pozzolanic material and cenospheres called micro spheres. In this study, chemical, physical and mineralogical properties of fly ash are determined in order to characterize fly ash samples from Tuncbilek power station. The screen analyses made on fly ash samples show that D80 and D50 sizes of fly ash are 180 micron and 90 micron, respectively. Fly ash in water undergoes acid-base reactions around pH=10,5 and always exhibits negative surface charges at all pH values. While fly ash contains cenosphere and carbon as light products, iron and pozzolanic material are heavy products. The chemical analysis show that the carbon content of fly ash decreases with decreasing the size. The bulk density of fly ash also increases with a decrease in size. The float-sink tests carried out with fly ash reveal that a sink product with the content of %30,98 Fe is obtained. Mozley Table experiments show that the carbon content of % 1,41 C in the feed is increased to %2,16 in the light product. In addition to this, the magnetic product with Fe content of %30,02 is obtained in the heavy product. The proportion of cenosphere in fly ash is found to be %0,89±0,1. Cyclone experiments show that the best vortex radius is 11,1 mm and the best apex radius is 6,4 mm for the separation of light products from fly ash. Under these conditions, a product with the content of %4,56 C is obtained in the overflow. Magnetic recovery made in the two sizes reveal that a magnetic product with Fe content of %35,16 and a non-magnetic product with Fe content of %6,37 Fe are obtained. When non-magnetic product is fed to cyclone, a pozzoloanic material with the carbon content of %1,14 C in the heavy product and another product with %2,29 C in the light product are obtained. An optimum flowsheet is developed by which the recovery of by-products of fly ash is possible. A set of experiments was made using this flowsheet at two size fractions. In the plus 212 microns, a product with %22,16 C containing %78 cenosphere and a second product with %1,03 C containing about %99 cenosphere were obtained. Furthermore, a magnetic product with the iron content of %3 0,49 Fe is obtained. Finally, non- magnetic and slime products are feed to cyclone, and it is obtained a pozzolonic material with low content of carbon and second product with high carbon content. xi