Konya'da hububat iletiminde kullanılan helezon elevatörler
- Tez No: 10409
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
oz Tarımda verim artımı sonucu, üretim artmıştır. Buna“bağlı olarak tarımsal ürünlerin taşıma- iletim işlemleri güçleşmiştir. Bununla birlikte tarımda iletim teknikleri gün geçtikçe gelişmiştir. Bu çalışmada helezon elevatörlerin değişik çalışma eğiminde iş verimleri, iş kaliteleri, volumetrik etkinlikleri ve enerji tüketimleri araştırılmıştır. Bu çalışmada üç- değişik helezon elevatör ve üç değişik iletim materyali kullanılmıştır. Çalışma sonucunda çalışma eğimine ”bağlı olarak iş verimi, iş kalitesi, volumetrik etkinlik ve enerji tüketiminin değiştiği gözlemlenmiştir. Sonuçta "buna bağlı olarak optimum çalışma değerleri tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The result of increasing...y£e Id in agriculture, production has been increased. In addition to. this, con veying systems of. agricultural products have "become harder. Never theless, conveying techniques in agriculture have gradually developed. In this study, capacities of work at different elevation degrees, work af qualities, volumetric efficiencies and energy consumptions of auger conveyors have been researched. In this research, tree different auger conveyors and tree different cereal grains have been used. At the result of. this study changing of capacity of work, quality of work, volumetric efficiency and energy coBtsmm$tion related to the elevation degrees have been observed. At the result o& this research, optimal values of work have been recommended.