Konya'da imal edilen ziraat makinalarında kullanılan döküm parçaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 10408
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL CERRAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
57 ^6.- ÖZET Konya'da bulunan dökümhaneler Konya'daki 10 organize sanayi bölgesine dağılmış durumdadırlar. Bu 10 organize sanayi de bulunan dökümhanelerin kurulu kapasiteleri 60000 ton/yıl civa rındadır. Konya döküm endüstrisi:. Türkiye'nin demir çelik tüketiminde beşinci sıraya sahiptir. Böyle olmasına rağmen; malzeme teminindeki zorluklar, eleman ve finansman yetersizliği, döküm taleplerinin istenilen değerlerde olmayışı ile malzemelerin kalitesiz oluşu üretim kapasitesini düşürmektedir. Sanayi ve ticaret odasına kayıtlı bulunan 84- pik dökümhanesinin kurulu kapasiteleri 36801 ton/yıl olmasına rağmen, 1988 yılı değerlerine göre bunun ancak % 60 gerçekleşerek 20865 ton/ yıl civarında üretim yapıldığı anlaşılmaktadır. Dökümhanelerin üretim kapasitelerini kaliteli bir şekilde artırmak için, bu iş kolunda çalışan mühendis, teknisyen, usta, kalfa ve çirağın döküm atelyeleri şartlarına uygun olarak yetiştirilmeleri gerekir. Yetişmiş elemanın yanısıra kullanılan pik demir, çelik hurdası ve kok kömürü gibi malzemelerin kaliteli oluşu ve gelişmiş bir malzeme muayene kontrol laboratuvarının kurulması üretim kapasitesini artırmakta etkili olacaktır. Konya'da imal edilen ziraat makina ve ekipmanlarında bazı parçalar döküm olarak yapılmaktadır. Konya'' da imal edilen ziraat makina ve ekipmanlarından; harman makinalarında % 24, hububat mib zerlerinde % 15, tarım arabalarında % 9,diskli pulluklarda % 15,6 çayır makinalarında % 14,vanveylerde % 16 oranlarında döküm parça kullanıldığı yapılan bu çalışmayla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
58 7. SUMMARY The faundrys beendispersed on the ten organize industries that it has in the Konya this 10 Organize industries has fandry that has kapasite sale 60000 ton/year. Konya faundry. industries has 5 th.irensteel consumption of Turkey. Theref ere, The industries kapasities are inadequate. Because, the materials assure very difficult, the personnel and finansman inadequate, the faundry taleps arenet encught and thematerials are not quality. There are 84. pic faundry that they registered to sinai and Trade rooms. Actually, this faudry has kapasite 36801 ton/year. But, however, that has turn out to be true anly 60 % agthe production thafi it has 20865 ton/year. The faudrys kapasite scale forto be quality increase; Enginear, technicion master, qualified workman, apprentices, Must be quality cause to reach. Theref ere ;Pic-iren,Scrapmetal-8teal and coke charcoal like materials must be quality and the inc- pection control laboratory have to establish. Some agricultural machine and materials are multiply in Konya at faundry industry. This Studies; This mechanical engineerings, at thresher 24- %,-.et cereal planter 15 #, at agriculture trailer 9 $, at disc-ploughs 15,6 $, meadow machine 14 $, at vanveys 16 % cercla have found.