Batı paralelinde günümüz Türkiye'si mimarlık ortamı sorunlarına yönelik bir inceleme
A Study about problems of todays Turkish architectural milieu parallel to west
  1. Tez No: 104200
  2. Yazar: GÜZİDE AFŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞENTÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Türkiye mimarlık ortamındaki yapısal çevre problemlerine dikkat çekmek amacıyla yapılan çalışmada, düşünsel ortam, uygulama, yapı endüstrisi, eğitim ve iletişim alanlarındaki gelişmeler, toplumsal, politik ve ekonomik olaylar çerçevesinde ele alınmıştır. Günümüz problemlerini görebilmek için mimarlık, tarihsel süreç içinde, Endüstri Devrimi'nden 21.yy'a, Batı mimarlık ortamındaki gelişmeler parelelinde incelenmiştir. Böyle bir ele alışla hem Batı'daki ilerlemelerin Türkiye mimarlık düşünce ve pratiğine, mesleki formasyon gelişimine, mimari üretim ve tanıtım süreçlerine yansımaları, hem de ülkenin kendi sosyo-ekonomik koşullan içinde mimari faaliyetlerinde ortaya çıkan problemler birarada değerlendirilmiştir. Türkiye MhnarlığTnm modernleşme sürecinde, geçmişten günümüze kadar taşıdığı, bugün de sürdürmekte olduğu problemlerinin, başlıca üç nedenden; eğitim ve formasyon yetersizliği, iletişim eksikliği, işleyiş ve uygulamadaki aksaklıklardan kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Eğitim ve formasyon yetersizliği, ortaya konulan ürünlerin niteliğini belirlemekte, iletişim eksikliği, mesleki pratiklerin tanıtılması ve tartışma ortamlarının doğmasını engellemektedir. Mimarlık kültürünün yeterli ölçüde oluşmamasından dolayı uygulamada hatalar yapılmakta, bu sorunun da kaynağı eğitimde bulunmaktadır. Tezin son bölümünde, bir bina örneği üzerinden, Türkiye'de iyi bir yapı yapmamn hangi şartlarda gerçekleşebileceğinin cevabı aranmış, mimarlıkta sorun olarak öne çıkan noktaların (eğitim, iletişim, işleyiş) düzelmesiyle bütünsel anlamda nitelikli yapısal çevrelere sahip olunabileceği vurgulanmak istenmiştir. vu
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, in order to attract attention to the problems of built environment in Turkey, intellectual milieu, fields of practice, industry of construction, education and communication were considered with the social, political economical conditions. Owing to perceive today's problems, architecture was studied parallel with the developments of Western architectural milieu in the historical process from the Industrial Revolution up to 21st century. The effects of development of Western architectural milieu in the progress of intellectual, practical, professional formation and process of products and introduction of Turkish architecture, and also the problems appeared in architectural activities with the social and economical conditions of Turkey are both evaluated. It was seen that, in the process of modernization of Turkish architecture, the problems carried from the past still existed and they were consisted of insufficiency of education, formation, lack of communication and defects of application. Insufficiency of education and formation determinate the quality of products, lack of communication obstructs developments of argument and introduction of professional practices in the architectural milieu. Because the architectural culture hasn't formed enough, faults are made in application. And the reason of this problem can be found in the system of education. In the last part of the thesis, an answer was tried to give to the question:“how a good building can be made?”by the help of an example of a building. As a conclusion it was emphasized that, if the problems of Turkish architecture (in education, communication and application) were overcame, we might have qualified built environment. viu