Sayısal işaret işlemci ile V.32 modem tasarımı
Designing V.32 modem with digital signal processor
  1. Tez No: 104212
  2. Yazar: MUSTAFA ISNIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ERTUĞRUL ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
SAYISAL İŞARET İŞLEMCİ İLE V.32 MODEM TASARIMI ÖZET Elektronik ve bilgisayar teknolojilerinin yakın dönemdeki hızlı gelişimi, veri iletişiminin önemini arttırmıştır. Her insana ulaşabilecek kadar yayılmış olan ulusal ve uluslararası telefon şebekesi günümüzde en çok kullanılan iletişim ortamıdır. Sürekli artan hızlı ve güvenilir iletişim ihtiyacı, telefon şebekesi kullanılarak modemler tarafından karşılanır. Modemler, gelişen tümleşik devre ve sayısal işaret işleme teknolojileri sayesinde daha hızlı ve güvenilir veri iletişimi gerçekleştirirler. Modemler; endüstriyel ve askeri sistemler başta olmak üzere bir çok iletişim sisteminde, 2400 bit/saniye ve daha düşük hızlarda kullanılırlar. Bu tez çalışmasında; 9600 bit/saniye hızındaki sayısal verilerin iletimi için modulator ve demodulator yapılarının, kafes kodlama modülasyon tekniği, Hubert dönüşümü ve Viterbi algoritması ile gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada; değişik sayısal işaret işlemcileri araştırılmıştır. TMS320C5402 sayısal işaret işlemcisi ve program geliştirme kiti seçilerek yazılım çalışmaları bu işlemci için program geliştirme kitinde gerçeklenmiştir. Yazılım çalışmalarında; telefon şebekesi ve kiralık devreler üzerinde, çift yönlü 9600 bit/saniye veri iletişim hızında tanımlı ITU V.32 standardı referans olarak kullanılmıştır. Modülasyon işlemi, test dizisi kullanılarak gerçeklenmiştir. Test dizisi, karıştırıldıktan sonra kafes kodlama teknikleri ve kompleks modulator ile modüle edilmiştir. Böylece örneklenmiş analog semboller oluşturulmuştur. Kafes kodlama tekniğin en önemli özelliği, genişletilmiş işaret kümeleri yardımıyla, kodlanmış işaret dizileri arasındaki en küçük Öklid uzaklığını mümkün olabilecek en büyük uzaklık yapabilecek kodlama ve modülasyon işlemlerinin kullanılmasıdır. Bu şekilde ardışık olarak oluşturulan temel bant işaretleri arasındaki uzaklık arttırılarak kodlama kazancı sağlanır. Demodülasyon işleminde ise örneklenmiş analog semboller Hubert dönüşümü ve kompleks demodulator yardımıyla temel banda indirilmiş ve Viterbi algoritması kullanılarak karar verilen sayısal veri grupları çözülerek test dizisi tekrar oluşturulmuştur. Ayrıca etkin sayısal işaret işlemci programlama teknikleri araştırılmış ve bu teknikler kullanılarak gerekli olan toplam işlemci yükü azaltılmıştır. Kullanılan test dizilerinin boyutları ve içerikleri değiştirilerek gerçeklenen modülasyon ve demodülasyon yazılımları test edilmiştir. TA YÜKSEKÖĞRETİM KUBUUi
Özet (Çeviri)
DESIGNING V.32 MODEM WITH DIGITAL SIGNAL PROCESSOR SUMMARY Recent developments in electronics and computer technologies increased the importance of data communication. Today, still the most widely used telecommunication environment is public switched telephone network that is within reach of almost every person. Increasing fast and reliable communication requirement is fulfilled by modems using telephone network. With the help of VLSI and digital signal processing technologies improvements, modems have become more faster and reliable data communication tools. Modems are used in most of communication systems mainly in industrial and military systems with in usually 2400 bit per second or lower speed. In this thesis; its aimed to design modulator and demodulator structures for data communication in 9600 bit per second using the techniques of trellis coding modulation, Hilbert transformation and Viterbi algorithm along the ITU-T V.32 recommendation lines. Furthermore, various digital signal processors were investigated. TMS320C5402 digital signal processor and its programming set were chosen and codes were developed for programming this digital signal processor. ITU V.32 standards that are defined on duplex operation with 9600 bit per second data communication speed on telephone network and leased line, are used in developing those. Modulating signal is a test pattern. The scrambled test pattern is modulated with trellis coding techniques and complex modulator. Thus, sampled analogue symbols are created. Trellis coding technique' one of the most important feature includes coding and modulation operations so as to achieve Euclidean distance, that exist between the coded signal patterns, with the help of expanded symbol sets. In this way, coding gain is increased by making the distance higher which is between the base band signal that is created consecutively. In demodulation operation; sampled analogue symbols are converted to the base band with the help of Hilbert transformation and complex demodulator. Test pattern is created again by descrambling digital data groups which are specified using Viterbi Algorithm. In addition, effective digital signal processor programming techniques are investigated. Thus, total processor load is reduced by using these techniques. Developed programs about modulation and demodulation are tested by modifying dimensions and contents of used test patterns. XI