Planda simetrik olmayan çok katlı yapıların zeminle dinamik etkileşimi
Soil-structure interaction of torsionally coupled multistory buildings
- Tez No: 104259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NECMETTİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
PLANDA SİMETRİK OLMAYAN ÇOK KATLI YAPILARIN ZEMİNLE DİNAMİK ETKİLEŞİMİ ÖZET Bu çalışmada, planda simetriklik özelliği göstermeyen burulmalı bağlaşık çok katlı yapı ile zeminden oluşan ortak sistemin deprem yer hareketi etkisi altında zorlanmış titreşimi için geliştirilen matematik model üzerinde Modal çözüm yöntemi kullanılarak üstyapı ile zemin arasındaki karşılıklı etki olayı incelenmiştir. Bu yaklaşımda üstyapı ve zemin, iki ayrı sistem olarak ele alınmıştır. Ve her iki sistem için ayrı ayrı yazılan dinamik denge denklemleri, daha sonra üstyapı-zemin arakesitindeki geometrik uygunluk ve denge koşullan dikkate alınarak bMeştirilmiştir. Bu durumda.zemin ortamının etkisini, zeminin şekil değiştirebilme (fleksibilite) özelliğini gösteren yaylar ve eşdeğer zemin sönümünü (radyasyon sönümüjgeometrik sönüm) ifade eden söndürücüler temsil etmektedir. Bu çözüm yönteminde dinamik dış etkiye ayrık Fourier dönüşümü, uygulanarak, dış etki harmonik bileşenlere ayrılır. Sistemin analizi gerekli sayıda harmonik için yapıldıktan sonra, zaman tanım alanında belirlenmesi istenen dinamik büyüklüklerin ters Fourier dönüşümü elde edilmiştir. Uygulamada yaygın olarak kullanılan hızlı Fourier dönüşümü algoritması yardımıyla dönüşüm işlemleri gerçekleştirilmiştir. Önerilen yöntemin etkinliğini ve yeterliliğini gösterebilmek ve yumuşak zemin koşullarının yapının davranışı üzerindeki etkilerinin sonuçlarım değerlendirebilmek amacıyla parametrik çözümlere yer verilmiştir. Gerçek" deprem ivme kaydı ve birim genlikli harmonik yer hareketi kullanılarak, planda simetriklik özelliği göstermeyen yapı örnekleri, h/r (kat yüksekliğinin, eylemsizlik yarıçapına oram), e/r (dış merkezliğin, eylemsizlik yarıçapına oram) ve mjm (temel kütlesinin, kat kütlesine oram) oranlarına göre, zemin ortamının farklı kayma dalga hızlarına bağlı olarak incelenmiştir. Zemin etkisi ile üstyapının davranışında meydana gelen değişimi saptamak amacı ile, temel yerdeğiştirme bileşenlerine ait transfer fonksiyonları elde edilmiştir ve farklı zemin koşullarına bağlı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SOIL-STRUCTURE INTERACTION OF TORSIONALLY COUPLED MULTISTORY BUILDINGS SUMMARY An simplified method which uses normal mode approximation implemented in the frequency domain for the earthquake response of three-dimensional multistory asymmetric buildings founded on a flexible foundation is presented. In this study, the soil is assumed as an elastic halfspace and modelled by equivalent springs and dashpots such that the resulting equations of motion are similar those of a fixed-base structure. However, to accurately represent the elastic halfspace, the properties of springs and dashpots are assumed to depend on the frequency of excitation. Thus, the governing equations for the structure-foundation system are expressed and solved in the Fourier-transformed frequency domain. The governing equations are developed by considering the motions of each floor and the whole system. In this method, first of all structural deformations are obtained in terms of foundation displacement using a linear combination of vibrational modes of the building on a rigid foundation, which in combination with the dynamic soil-structure interaction force-displacement relationships. In this study, the Fourier transforms are computed very efficiently by Fast Fourier Transform (FFT) algorithm where in they are treated as discrete transforms. To evaluate the effectiveness of this analysis procedure, asymmetric torsionally coupled multi-storey building excited by real earthquake ground motion and harmonic free-field ground displacement have been examined. Three different values of height to gyration radius ratio (h/r), eccentricity to gyration radius ratio (e/r), mass of the structure to mass of the foundation ratio (mo/m) depending on shear wave velocity of soil medium are considered. The variation of displacement transfer functions depending on different soil conditions of the soil-structure systems are also obtained. XI