Deniz kültürü proje kontrol klavuzu modelini bilgisayar ortamına yükseltgeme tasarımları yardımcı programları ve Ege Bölgesi'nin çeşitli sahalarında uygulama olanakları
The Model of mariculture project control manual to developed in the computer environment with design and program tools and possibilities of the practice in various fields in Agean Region
  1. Tez No: 104294
  2. Yazar: KAAN ŞIKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ MATER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZET Araştırmada, deniz kültürü projesi yapım aşamasında birbirinden farklı konularda (tür ve arazi seçimi, iş takibi, teknolojik yorum vs.) karşılaşılan güçlükleri en aza indirmeyi hedefledim. İlk aşamada, karşılaşılan zorlukların zaman maliyetini küçülterek, tasarımcıya proje ile daha çok ilgilenme olanağı yaratılmış olundu. Tasarımcının artan zamanının projeye yükselen kalite olarak yansıyacağı düşünüldü. Bu doğrultuda, deniz ürünleri işletmelerinin ekonomik girdilerinden ürün çıktılarına kadar pek çok saha araştırıldı. Araştırmalar yem değişkeninin deniz ürünleri işletmelerinin en yüksek gider payına sahip olduğunu ortaya koydu. Girişimcilere fizibilite finans tablosunu sağlıklı sunabilmek için yem denemeleri yapıldı. İki seri halinde 12 adet yem denemesi 6 istasyonda 3,5 yıla yalan süre 4805 km.lik Ege sahillerinde gerçekleştirildi. Bu süreç içinde proje yapım pratiği için özel girişimcilere Tarım Bakanlığı onaylı kuluçkahaneli 2 adet proje üretilerek, proje değişkenleri belirlendi. Elde edilen değişkenlerin sorunları, zorluklan ve çözüm yollan da ortaya çıkarılmıştır. Söz konusu bu iki çalışma sonucu deniz kültürü proje sürecinin tamamı, oşinografik, ekolojik, inşaat, teknolojik, işletmecilik verilerinin ışığında yorumlanarak 1990'dan sonra bir fizibilite ve proje kontrol kılavuzu modeli geliştirilmiştir. Modelin yaratımı aşamasında, ekolojik abiyotik faktörleri sınırlayıcı sahalar (Savran Köyü) özellikle seçilmiştir. Sorun sayısı arttırılarak çözüm sayısının da arttırılması yoluna gidilmiştir. Böylece model, daha geniş sahayı veri tabam olarak kullanmıştır.DFKK (Deniz Kültürü Fizibilite Kontrol Kılavuzu)' nda, sorgu ve akış formlarının hepsi için Windows ortamında ana ve alt ekranlar tasarlanmıştır. Bu tasarının içinde bulunan bazı alt formlar ise bilgisayar programı haline dönüştürülmüştür. Su kültürü işletmelerinde, üretim kayıplarına neden olan ve risk arttıran sistemin iç iletişimlerinden ikisi; yumurta ve yavru transferine ilişkin mekanizasyon ve otomizasyon içeren ŞIKLAR Kapak Sistemi ve çok katlı kuluçkada yumurta transfer sistemi için ŞIKLAR Su Asansörü tasarımlan geliştirilmiştir. Ayrıca %o 5 tuzluluğa sahip Savran'da yumurta çatlatmayı sağlayabilecek bir kuluçkahane çözümlemesi Tarım Bakanlığı formatnda mimari proje düzeyinde gerçeUeştirilmiştir. Yumurta asansörü sistemleri proje 2000' e entegre edilerek, ilk çok kam deniz kültürü kuluçkahane tasarımı mimari proje düzeyinde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research aimed at reducing the difficulties in various subjets (the selection of the type the task pursuit, technological interpretation etc.) at the stage of Mariculture Project Construction. At the first stage, an oppurtunity is provided for the designer to deal more with the project, by shrinking the time cost of the difficulties that are faced. The remaining time of the designer is supposed to be reflected as a rising quality for the project. At this direction, a lot of fields ranging from the economical inputs of the administrations of sea products, upto the output of the products, are investigated. The researches bring into light that the bait, among the bussiness enterprises, has the highest expenditure margins. The bait trials have been carried out in order to present the feasibility finance table to the enterprisers precisely. 12 bait trials have been fulfilled along the Agean Cost of 4805km. at 6 stations in terms of 2 series, almost for 3.5 years. During this time, project variables have been determined by producing 2 projects certified by the Ministry of Agriculture for the enterprisers with hatcheries. The Problems, the difficulties, and the solution methods of the maintained variables are brought up. As a result of the two mentioned studies the whole Manufacture Project Process has been interpreted in the light of the oceanographic, ecological, constructive, technological and administrative datum, and a manual of Project Control and Feasibility has been developed after 1990. At the stage of the creation of the model, the regions (Savran) limiting the ecologic, abiotic factors are selected on purpose. It is aimed to increase the amount of solutions by increasing the amount of problems. Thus, the model usues a wider field as a database.Main and sub-monitors are designed at the environment of windows for all the queries and current forms in Mariculture Feasibility Control Manual (MFCM). Some of the sub-forms existing within this project are transformed into a computer programme. The two of the internal communications of the system that increase the risk and cause production loss at the aquaculture enterprises are developped; ŞIKLAR Cover System related to the larva transfer and the designs of ŞIKLAR Water Lift which is used for egg tranfer in many - storeyed hatchery, including mechanization and automatization. Besides, a hatchery analysis has been carried out in the format of Ministry of Education at a stage of architectural project which may provide egg split in Savran that is %o5 saline. The first many -storeyed Aquaculture Hatchery project has been completed by integrating the Egg-Lift systems with Project 2000.