Temel gemi hesapları için bir veri tabanı ve bilgisayar programının hazırlanması
- Tez No: 104293
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL DURAÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Gemi inşa sanayiinde, gemi yüzeyinin tanımlanmasının geleneksel jfetemi olan; ortogonal kesitlerle düzlemsel eğriler oluşturulması ve güverte kenarlara gibi eğrisel kısımların üç boyutlu eğrilerle gösterilmesi, yapılan dizaynın incelenebilmesi açısından son derece önemlidir. Ancak bu tip yüzey tanımlama; günümörfe her türlü dizayn ve imalat alanına girmiş bulunan, üretim kalitesinin yükse&nesini ve maliyetlerin düşmesini sağlayan CAD/CAM sistemlerinde uygulanmak için yeterli değildir. Bu tip sistemlerde üretilecek yüzeyin bütün olarak üç boyutlu natematiksel bir model halinde tanımlanması gereklidir, böylece imalat için gerekli yüzey bilgilerinin ve nümerik kontrol kodlarının üretimi hassas ve çabuk olarak elde edilebilmektedir. Böyle bir model, üretilecek yüzeyin imataan önce görsel leştirilmesini sağlayarak çok yararlı bir dizayn aracı olmakta, aynea yüzeyin kontrolü için klasik ortogonal düzlemsel kesit eğrilerinin istenilen saklıkta elde edilebilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada gemi yüzeyinin matematiksel bir yüzey olarak tanımlanmasında kullanılmak üzere, bilgisayar destekli geometrik dizayn alanında kullanaîmakta olan başlıca eğri ve yüzey oluşturma yöntemleri matematiksel ve algorifınik açıdan incelenerek hesaplama prensipleri açıklanmıştır. Çeşitli eğri oluşturma ve yüzey oluşturma yöntemlerinin programlanabilirlik ve elde edilen sonuçlan» uygunluğu bakımından karşılaştınlabilmesine olanak sağlamak üzere, Cubic Spliae, Parabolic Blending, Bezier, B-Spline ve Rational B-Spline eğri oluşturma yöntemleri ile B-Spline ve Rational B-Spline yüzey oluşturma yöntemlerini kullanarak belirli bir data grubundan çizim yapılabilen programlar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In the ship building industry, constructing planar curves by orthogonal cross sections and showing the curvy parts such as the deck's sides by 3d curves, which are the traditional methods of defining the ship's surface, are very important in respect of being able to examine the design made. But this kind of surface defining is not sufficient to be applied to the CAD/CAM systems, which today already participated in any design and production field, provide an increase in the production quality and decrease in the costs. In the systems like these, the surface to be produced must totally be defined as a 3d mathematical model, so that the production of surface information and numeric control codes required for the manufacture can be completed in a delicate and rapid way. A model like this becomes a very useful designing tool by making the surface to be produced visible before production, and also manages to obtain the classical orthogonal planar cross section curves for the examining of the surface in an essential frequency. In this study, in respect of being used to define the ship's surface as a mathematical surface, the calculation principals are explained, by examining the main methods of curve and surface constructing being used in computer aided geometric design field, regarding mathematical and algorithmic ways. To enable the different curve and surface constructions methods to be compared according to their being programmable and appropriateness of the obtained conclusions, programs that can make drawings out of a specific group of data by using the Cubic Spline, Parabolic Blending, Bezier, B-Spline and Rational B-Spline curve constructing methods and B-Spline and Rational B-Spline surface constructing methods have been developed.