Telefon hattını kullanarak bina otomasyonu
Building automation with telephone lines
- Tez No: 104307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
TÜRKÇE ÖZET Anahtar Kelime: Uzaktan Kontrol seti Bu çalışmada telefon hattı kullanarak bina otomasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla geliştirilen kontrol setinde MCS-51 ailesinden bir mikrokontrolör kullanılmıştır. Telefon hattından, kontrol setine gelen DTMF tonları CM8870 entegresine girerek çıkışta dört bitlik sayısal bilgi oluşturulmakta, bu sayısal bilgi de mikrokontrolör tarafından yorumlanarak kullanıcıya operatör tarafından verilen şifrenin doğrulanması durumunda çıkış portlanna otomasyonu sağlayacak bilgiler verilmektedir. Mikrokontrolöre bağlı bir seri EEPROM kullanıcıya operatör tarafından verilen şifrenin değiştirilebilmesine imkan sağlamaktadır. Ayrıca kullanıcı şifresinin unutulması durumunda, yetki verildiği taktirde, operatör sisteme müdahale edebilmektedir. Geliştirilen kontrol seti ile bir bina içindeki her türlü elektrikli cihazın uzaktan çalıştırılabilmesi mümkün olmaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
BUILDING AUTOMATION with TELEPHONE LINES SUMMARY Key Word: Remote Control Set In this work, building automation using telephone lines is realised. A microcontroller from MCS-51 family is used for this aim. DTMF signals from the telephone line are applied to CM8870 IC and generate a four-bit digital data at the output, and this data is then interpreted by the microcontroller, and on condition of verified password İt provides the required data for automation at its output ports. A serial EEPROM connected to the microcontroller allow the password by the operator to be changed. Moreover, in case that a user password is forgotten, operator is authorised to intervene the system. It is possible to control all types of electrical devices with the control set developed. IX