Aşağı Sakarya nehri ulaşım projesi çevresel etki değerlendirmesi
  1. Tez No: 104331
  2. Yazar: AHMET YEŞİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ŞENGÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Ülkemizin Marmara Bölgesinin Sanayi bakımından gelişmesi karayolu trafiği ve deniz yolu ile yük taşımacılığının artmasına neden olmuştur. Bu trafik problemlerinden dolayı yeni özel güzergahların aranması ihtiyacını doğurmuştur. Bu proje Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Bohı ve Kocaeli illerini etkisi altına almıştır. Bu tezde Sakarya Nehrinin ve bulunduğu bölgenin meteorolojik, hidrolojik, yeraltı kaynaklan, sismolojik durum, sosyal ve ekonomik durumu üzerinde durulmuştur. Bu projenin gerçekleşmesi durumunda çevresel durumunun göz önüne alınarak uygulanmasında sosyal ve ekonomik faydalan saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The industrial development of the Marmara Region in Turkey has caused a rapid increase of the transportation of goods on highways and maritime lines. Because of the tarffic jam, the transportation of goodneeds to be replanned according to routes and the plan includes some cities such as Sakarya, Bilecik, Eskişehir. In this thesis, we've mostly dealth with the hydraulic power, meteorological and sismolojik ?, social and economic situations of Sakarya River and the region it runs through. If this plan is put in use regarding the enviromental conditions it is proved taht. We will be able to to get profits, both socially and economically in a very short time.