Sakarya nehri aşağı çığırı yakın çevresinin doğal bitki örtüsü ve son yıllarda ortaya çıkan değişimler
Natural vegetation of lower part of Sakarya river and the recent changes
- Tez No: 287750
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma sahası Sakarya Nehri' nin aşağı çığırı yakın çevresinden oluşur. Bu alan güneyde Sapanca Gölü ve Adapazarı Ovası güneyi, doğuda Çamdağ ve batıda Oflak Dağı ile sınırlanır. Bu sınırlar içinde Adapazarı Ovası ve kuzeyde Sakarya Del-tası rölyefin en göze çarpan unsurlarının başında gelir. Sakarya Deltası alüvyal bir ovadan çok kıyı kumullarının egemen olduğu bir alandır.Çalışmanın amacı, belirtilen sahanın doğal bitki örtüsünün ortaya konulması ve son yıllarda bitki örtüsünde meydana gelen değişimlerin araştırılmasıdır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bitki örtüsünün ekolojik koşulları (iklim, jeomorfolojik özellikler ve toprak özellikleri) incelenmiştir. İkinci bölümde bitki toplulukları, nemli orman formasyonu, çalı (psödomaki) formasyonu ve kumul veje-tasyonu başlıklarına ayrılarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise bitki örtüsün-de ortaya çıkan değişimler üzerinde durulmuştur. Değişime yol açan belli başlı fak-törler tarım alanları açmak için ormanların tahribi, yakacak için ağaç kesilmesi, tu-rizm faaliyetleri, madencilik, taş ocakları, hayvan otlatılması ve ağaçlandırma faali-yetleri olarak belirtilebilir.Sahada doğal vejetasyonun resmi statü ile korunduğu alanlar son derece azdır. Özellikle çok sayıda nadir bitkiye ev sahipliği yapan Sakarya Deltası' nın (bu alan Türkiye'nin önemli bitki alanlarından birisi içinde kalır) mutlaka korunması gerek-mektedir. Acarlar Gölü de Türkiye'nin önemli longoz ormanlarından birisine ev sa-hipliği yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Research area includes the surrounding area of Sakarya river and its lower part. The area is enclosed by lake Sapanca and southern part of Adapazarı plain in south, Çamdağ in east and Oflak mountain in west. Most striking topographic features of the area include Adapazarı plain and Sakarya delta. Sakarya delta is more of a dune than an alluvial plain.The aim of the research is to explain the natural vegetation of the area mentioned above and investigate the changes that occurred in the recent years. The study is composed of three chapters: First chapter explains the ecological aspects of vegetation such as climate, geomorphological aspects and soil properties. Second chapter focuses on plant formations like humid forest formation, shrub formation and dune vegetation. Finally the third chapter explores the changes in vegetation over the recent years. The main factors leading to these changes are clearing forest for agriculture, cutting down trees for fuel, promoting tourism activities especially around dunes, mining, fires, overgrazing and encouraging reforestation activities.Common species of humid forest include Fagus orientalis, Castanea sativa, Quercus petraea. The destroyed humid forest areas are dominated by pseudomaquis which include maquis elements along with deciduous shrub species such as Corylus avellana, Cornus mas and Mespilus germanica. Dispersal of costal dune vegetation is limited with the dune in northern part of the research area.There are only a number of places that are being conserved under law in this immediate area. For example, lake Acarlar has one of the most important longos forests in Turkey. However, although Sakarya delta is a habitat for various rare plants and is declared an important plant area in Turkey, it is not under conservatio