Aşağı Sakarya Nehri fitoplankton kompozisyonunun mevsimsel değişimi
Seasonal change of phytoplankton composition in Down Part of Sakarya River
- Tez No: 312899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN FAKIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. TUĞBA ONGUN SEVİNDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sakarya Nehri'nde Mart 2011 ? Şubat 2012 tarihleri arasında yürütülen bu araştırmada belirlenen 6 istasyondan su örnekleri alınmıştır. Bu araştırma sonucunda Charophyta 1, Chlorophyta 47, Cryptophyta 6, Cyanobacteria 7, Euglenozoa 8, Myzozoa 2 ve Ochrophyta 79 olmak üzere toplamda 7 divizyo, 28 takson ve 150 tür tespit edilmiştir. Sakarya Nehri fitoplankton biyokütlesi bazında fitoplanton türlerinin ait olduğu sınıfların yüzde dağılımı hesaplandığında Chlorophyta %35, Cryptophyta %5, Cyanobacteria %4, Euglenozoa %3, Myzozoa %1 ve Ochrophyta %52 oranlarında saptanmıştır.Araştırma periyodu boyunca Chlorophyta ve Ochrophyta baskın divizyo olarak belirlenmiştir. Sakarya Nehri'nin baskın türü ise Pseudanabaena catenata olarak saptanmıştır. Ankistrodesmus fusiformis, Cyclotella meneghiniana, Diatoma moniliformis, Monoraphidium contortum, Nitzschia acicularis, Pseudanabaena catenata türlerine sıklıkla rastlanılmıştır.Ortalama fitoplankton biyokütlesi 18,21±11,44 mg/l olarak bulunmuştur. Ortalama klorofil a değeri ise 7,75±2,68 mg/m3 olarak bulunmuştur. Çözünmüş oksijen 6,24-12 mg/l arasında, pH 7,52?8,83 arasında, elektrik iletkenliği 534?1078 µmhos/l arasında ve su sıcaklığı 8?28°C arasında değişim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Water samples had been taken monthly from six station of Sakarya River, between March 2011 and February 2012. In this study. A total of 150 phytoplankton species, taxon 28 and 7 divizion from Charophyta (1), Chlorophyta (47), Cryptophyta (6), Cyanobacteria (7), Euglenozoa (8), Myzozoa (2) and Ochrophyta (79) were identified from samples taken Sakarya River. Total phytoplankton biomass consisted of Chlorophyta (35%), Cryptophyta (5%), Cyanobacteria (4%), Euglenozoa (3%), Myzozoa (1%) and Ochrophyta (52%)During the research, Chlorophyta and Ochrophyta was dominated. Pseudanabaena catenata was found dominante species in Sakarya River. Ankistrodesmus fusiformis, Cyclotella meneghiniana, Diatoma moniliformis, Monoraphidium contortum, Nitzschia acicularis and Pseudanabaena catenata were found frequently.The mean phytoplankton biomass was found 18.21±11.44 mgl-1. The mean chlorophyll a was found 7.75±2.68 mg/m3. Dissolved oxygen was measured between 6.24 and 12 mgl-1. pH varied between 7.52 and 8.83. Conductivity varied between 534 and 1078 µmhosl-1. Water temperature changed between 8oC and 28oC.