Mikrodalga enerji ile kömür sıvılaştırılmasına ön şişirmenin etkisi
Effect of preswelling on Liquefaction of coal by microwawe energy
  1. Tez No: 104355
  2. Yazar: NİMET ESRA AGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CANEL, PROF. DR. HASİP YENİOVA, PROF. DR. TANER TOĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MİKRODALGA ENERJÎ İLE KÖMÜR SIVILAŞTIRILMASINA ÖN ŞİŞİRMENİN ETKİSİ Nimet Esra AGUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Taner TOĞRUL Zonguldak bitümlü kömürü ile Tunçbilek ve Beypazarı linyitlerinin mikrodalga enerji etkisi ile tetralinde sıvılaştınlması üzerine THF (etrahidrofuran), metanol, TBA (tetrabutilamonyum hidroksit) çözücülerinde ön şişirmenin etkisi incelenmiştir. Sıvılaştırma işlemi, 1/8 kömür / çözücü oranında 10 - 30 dk aralığında gerçekleştirilmiştir. Sıvı ürünler fraksiyonlanarak; yağ (hegzanda çözünenler), asfalten (toluende çözünenler) ve preasfaltenlere (toluende çözünmeyenler) ayrılmıştır. Ürün dağılımına şişirme çözücüsünün ve sürenin etkisi incelenmiştir. ön şişirilmiş Zonguldak bitümlü kömüründe, zamanla yağ ve toplam sıvı ürün verimleri artmaktadır. Asfalten verimi fazla değişmemekte, preasfalten verimi kullanılan şişirme çözücüsüne göre farklı değişim göstermektedir. Ön şişirilen linyit örneklerinde ise zamanla yağ verimi artmakta, asfalten verimi fazla değişmemektedir. Preasfalten ve toplam sıvı ürün verimleri belli bir değerde maksimum verdikten sonra azalmaktadır.ön şişirilen kömürlerin sıvılaştınlması sonucunda Zonguldak kömürü ve Tunçbilek linyiti için en uygun şişirme çözücüsünün THF, Beypazarı linyiti için TBAH olduğu görülmüştür. Orijinal kömürlerle ön şişirilen kömürlerde elde edilen sıvı ürün verimleri karşılaştırıldığında, Zongıjldak kömüründe sıvı ürün verimlerinin ön şişirme sonucunda yüksek, fönyit örneklerinde ise preasfalten verimi dışında diğer sıvı ürün verimlejrinin daha düşük elde edildiği görülmüştür. 2001, 71 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kömür, mikrodalga, ön şişirme, sıvılaştırjna
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF PRESWELLING ON LIQUEFACTION OF COAL BY MICROWAVE ENERGY Nimet Esra AGUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Taner TO?RUL In this study Zonguldak Bituminous coal and Tunçbilek and Beypazarı lignites were liquefied by microwave heating and effects of preswelling in THF, Methanol and TBAH were invastegated. Experiments were carried out at coal to solvent ratio of 1/8 for 10 to 30 minutes. Liquid products were fractionated into oils (soluable in hexane), asphaltenes (soluable in toluene) and preasphaltene (insoluable in toluene). Effect of swelling solvent and residence time were discussed in terms of product distribution. Total amount of liquid products, as well as oils increase with preswelling for Zonguldak Bituminous coals. Asphaltene yield do not seem to be affected from pre-treatment while preasphaltenes yield vary with the type of the solvent used. For the lignites, on the other hand, oil yield increase with time, asphaltenes do not change much and preasphaltenes and total liquid product yield pass through a maximum. THF was found to be the ideal solvent for Zonguldak coal and Tunçbilek Lignite, while Beypazarı lignite yielded more liquid product when swelled mwith TBAH. When pre-treated samples were compared to the orijinal j:oal samples, it can be stated that preswelling results in an increased liquid product yield for Zonguldak coal, however liquid yields, except preasphaltenes, for lignite samples decrease due to pretreatment. j 2001, 71 pages Key Words : Coal, microwave, preswelling, liquefaction, IV